display result search
منو
درنگ

درنگ

  • 13 قطعه
  • 237 دقیقه مدت کتاب
  • 3806 دریافت شده
داستان‌های این جلد از مجموعه نمایشی «درنگ»، برگرفته از حکایات پندآموز ادبیات کهن فارسی در «گلستان و بوستان سعدی» است.

* «بوستان سعدی» یا «سعدی نامه» نخستین اثر سعدی، شاعر و حکیم نامدار ایرانی‌ است که کار سرودن آن در سال 655 هجری قمری پایان یافته است. سعدی این اثر را زمانی که در سفر بود، سرود و هنگام بازگشت به شیراز آن را به دوستانش عرضه کرد.
این اثر در قالب مثنوی و در بحر متقارب سروده شده است و از نظر قالب و وزن شعری، حماسی است؛ هرچند که از نظر محتوا به اخلاق، تربیت، سیاست و اجتماعیات پرداخته‌ است. بوستان ده باب دارد و هر باب به موضوعی اختصاص دارد.
ویژگی مهم این اثر، روانی و سادگی زبان‌ آن در کنار مفاهیم عمیق‌ اخلاقی‌ و حکمی است که شیخ شیراز در ضمن حکایات به آنها اشاره می‌کند.
این کتاب حدود چهارهزار بیت دارد و سعدی آن را به نام «اتابک ابوبکر بن سعد زنگی» کرده است.

* «گلستان سعدی» شاهکار شیخ مصلح‌الدین سعدی، حکیم، شاعر و نویسنده‌‌ی بزرگ ایران است. سعدی، گلستان را در سال 656 هـجری قمری، در یک دیباچه و هشت باب تدوین کرد. گلستان سعدی شامل داستان‌های کوتاه و اندرزهای اخلاقی است. این کتاب از شاهکارهای ادبیات ایران است و شهرتی جهانی دارد.
سعدی در این اثر با انتخاب کلمات مناسب و گزینش‌های درست، خواننده را به وجد می‌آورد. واژه‌ها در گلستان از نوعی موسیقی جان‌دار و همچنین هماهنگی برخوردارند.
با توجه به حرکات ریتمیک واژه‌ها درمی‌یابیم که سعدی با هنرمندی و دانش فراوان و آینده‌نگری، واژه‌ها را برگزیده است. گلستان به‌سبب نثر مسجع و آهنگین خود، زیباترین کتاب نثر فارسی است.
از سویی کتاب گلستان را می‌توان گزارش سعدی از اوضاع فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ی زمان خود (قرن هفتم هجری) دانست.

از ایرانصدا بشنوید

مطالعه و خوانش اصل سخن سعدی لطف و سعادتی دیگر دارد، اما شاید برای شنوندگان ادب‌دوست و فرهیخته ایران‌صدا، شنیدن حکایت‌های بوستان و گلستان او از دریچه‌ی اقتباس نمایشی، دل‌نشین‌تر و آموزنده‌تر باشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا