منو
سیره حکومتی امام مهدی (عج)

سیره حکومتی امام مهدی (عج)

  • 6 قطعه
  • 140 دقیقه مدت کتاب
  • 984 دریافت شده
امام عصر (عج) مجال نقد و بررسی حکومت‌های فعلی و فعال در سراسر جهان را فراهم کرده است و ضمن آن، شکل‌گیری صورتی مجمل از حکومت آینده‌ی منتظران را ترسیم می‌کند.

بی‌شک این اثر ارزشمند آیت‌الله محمدی ری‌شهری مقدمه‌ای خواهد بود که پس از آن، انگیزه لازم در محققان و پژوهشگران به وجود آید تا به معرفی نزدیک‌ترین و مفصل‌ترین صورت از سیره حکومتی امام منتظر(عج) بپردازند.
نخستین نکته‌ی برجسته در تبیین سیره‌ی حکومتی امام مهدی (عج) و سیاست‌‏های دولت ایشان، این است که سیره‌ی حکومتی مهدوی، دقیقاً همان سیره‌ی حکومتی نبوی و علوی است؛ با این تفاوت که در دوران نبوت پیامبر (ص) و حکومت امام علی (ع) زمینه‌ی لازم برای اجرای کامل سیاست‏‌های آن بزرگوار، فراهم نبود؛ لیکن در عصر ظهور امام مهدی (عج) آمادگی‌‏های لازم در جامعه‌ی جهانی برای اجرای سیاست‏‌های ایشان، به طور کامل وجود دارد.
در بخشی از کتابِ «رمز حکومت بر دل‌‏ها» می‌خوانیم: بررسی سیره‌ی نبوی و علوی در حکومت، نشان می‏‌دهد که روش حکومتی آنها، حکومت بر دل‏‌هاست و رمز محبوبیت آنها را باید در همین شیوه جست‌وجو کرد. از بنیادی‌‏ترین عناصر اسلام که برنامه‌ی تکامل انسان به‌شمار می‏‌رود، محبت است. از نگاه امام علی(ع)، ستون‏‌های اصلی اسلام، برپایه‌ی محبت خداوند سبحان، استوار است. ایشان اسلام را چنین توصیف می‏‌فرمایند: «این اسلام، آیین خداست که آن را برای خود برگزید و بر دیده‌‏اش پرورید و بهترینِ آفریدگانش را ویژه [ابلاغ‏] آن گرداند و ستون‏‌هایش را بر دوستی خود استوار کرد.»
بر این اساس، پایگاه اصلی حکومت اسلامی، فراتر از بیعت و رأی مردم است و حکومت مهدوی، مانند حکومت نبوی و علوی، حکومت بر دل‏‌هاست‏ و ریشه در ارادت و عشق و محبت به مردم دارد و مبدأ این عشق، سیره و شیوه‌ی زندگی شخصی آنها در زمان قدرت و سیاست‏‌های مدیریتی آنها در دوران حکومت است.
نویسنده‌ی کتاب «سیره حکومتی امام مهدی(عج)» درباره شیوه‌ی زندگی پیشوایان عدل‏ می‌نویسد: بر‌پایه‌ی مفاد این احادیث، ساده‏‌زیستی و همسان‌‏سازی سطح زندگی، به‌ویژه در خوراک و پوشاک، با زندگی بینواترین مردم جامعه، وظیفه‌ی اختصاصی برای امیر مؤمنان(ع) نیست؛ بلکه تکلیف الهی همه پیشوایانِ عدالت‏‎گستر و حق‏‌محور است.

از ایرانصدا بشنوید

سیره‌ی حکومتی مهدوی، دقیقاً همان سیره‌ی حکومتی نبوی و علوی است؛ با این تفاوت که در دوران نبوت پیامبر (ص) و حکومت امام علی (ع) زمینه‌ی لازم برای اجرای کامل سیاست‏‌های آن بزرگوار فراهم نبود؛ لیکن در عصر ظهور امام مهدی (عج) آمادگی‌‏های لازم در جامعه‌ی جهانی برای اجرای سیاست‏‌های ایشان، به‌طور کامل، وجود دارد؛ از این‌رو از علاقه‌مندان به این‌گونه مباحث دعوت می‌‎کنیم این کتاب گویا را بشنوند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا