منو
ماه بر ترک اسب پیر

ماه بر ترک اسب پیر

  • 4 قطعه
  • 43 دقیقه مدت کتاب
  • 463 دریافت شده
مهاجری پناه‌جو به امید زندگی بهتر راهیِ غرب می‌شود؛ اما حال و روزگارش در دیار غربت هیچ خوب نیست. گویا گمشده‌ای دارد و همواره سرگشته است.

مهندس داوود مینو چند سالی است که در کلن به‌سرمی‌برد؛ تنها. او درظاهر مهندس است، اما روزگار سخت و تلخش به سرودن شعر و هایکو می‌گذرد و حتی از عهده‌ی مخارج و اجاره‌ی خانه هم برنمی‌آید.
وی که زاده‌ی مشهد است، زمان جنگ، غیرقانونی از ایران گریخته، اما هنوز با عده‌ای محدود از دوستانش در ایران ارتباط دارد.
خبر می‌رسد که زنی در مشهد، در جست‌‌وجوی او، ردش را از طریق دوستش که راننده تاکسی است، پیدا کرده است؛ گویی زمان افتادنِ پرده از راز بی‌قراری داوود مینو نزدیک است؛ رازی که او را غرق در نوستالژی تا مرز نابودی می‌برد...
***
نمایش تک‌گویی «ماه بر ترک اسب پیر» را ایوب آقاخانی نوشته است. تک‌گویی یا مونولوگ یکی از شگردهای ادبیات داستانی و هنرهای نمایشی است که در آن شخصیت داستان یا نمایش‌نامه، شعر، خطابه، داستان، وصف یا درددلی را به‌تنهایی، خطاب به خود یا بینندگان و شنوندگان، عرضه می‌کند و این نوع نمایش در برابر دیالوگ قرار می‌گیرد.
تک‌گویی ممکن است پاره‌ای از داستان و نمایش‌نامه را تشکیل دهد یا خود، داستان یا نمایش‌نامه‌ای مستقل باشد. یکی از مشهورترین تک‌گویی‌ها در ادبیات قطعه‌ی «بودن یا نبودن» از نمایش‌نامه هملت، اثر شکسپیر است.
ایوب آقاخانی، کارگردان، نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر، رادیو و سینما، سال 1354 در شهر تبریز متولد شد. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی نمایش با گرایش ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد تهران و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه تربیت مدرس است.
ایوب آقاخانی جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی برای نویسندگی، کارگردانی و بازیگری دریافت کرده است.
وی نمایش‌نامه‌ی «ماه بر ترک اسب پیر» را در سال 1388 نوشته است و به همراه سه نمایش دیگر، در سال 1395 به چاپ رسانده است.

از ایرانصدا بشنوید

«یهو می‌فهمی که این سال‌ها چرا حالت بد بوده، یه نخ‌هایی هست که تو رو وصل نگهداشتن به اونجا، اون‌وقت تو نمی‌دونستی.» این جملاتی است که مهندس «داوود مینو» با خود تکرار می‌کند و بارها از زبان افرادی که مهاجرت کرده‌اند نیز شنیده می‌شود. مهندس مینو هم دلایلی برای دل‌تنگی دارد. ریشه‌هایی هنوز بعد از سال‌ها، در این خاک قرار دارند و زنده‌اند. اگر شما هم از علاقه‌مندان به آثار ایوب آقاخانی هستید و می‌خواهید نمایشی جذاب درباره‌ی مهاجرت بشنوید، با این کتاب گویا همراه شوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • زیبا بود ولی ایکاش جملا ت پرتکرارنبودند
  • چرا گوینده یک جمله رو صد بار تکرار میکنه و میره رو مخ آدم (نوشته طرف مقابل ظاهر میشود) بابا به خدا فهمیدیم دارن چت میکنن همون صدای نوتیکیفیشن کافیه

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا