منو
درخت پرتقال زیبای من

درخت پرتقال زیبای من

 • 7 قطعه
 • 157 دقیقه مدت کتاب
 • 2036 دریافت شده
کتاب، ماجرای پسر آقای پائولو را روایت می‌کند. زه‌زه (مخفف ژوزه) تقریباً پنج ساله‌ است، اما نسبت به سنش پیش‌رس محسوب می‌شود. بارزترین وجه شخصیت این کودک شیطنت‌های باورنکردنی و قدرت تخیل بی پایان اوست؛ اما به نظر خودش شیطان توی جلدم رفته‌ است

ارتباط زه‌زه با اعضای خانواده (شامل پدری بی‌کار، مادری سرخ‌پوست، سه خواهر و یک برادر بزرگ‌تر و یک برادر کوچک‌تر) بخش مهمی از داستان است. مادر و لالا کارگری می‌کنند. گلوریا او را دوست دارد و ژاندیرا او را کتک می‌ زند. آنتونیو (توتوکا) ترسو است؛ اما گاهی پشتیبان زه‌زه‌ است و خیلی اوقات پشتش به اوست. اما لوئیس، لوئیس شاه اوست. زه‌زه گه‌گاه واکسی است و مدتی هم برای یک فروشنده دوره گرد صفحات موسیقی، شاگردی می‌کند.
زه‌زه در مدرسه رفتاری کاملاً متفاوت دارد. خانم معلم، سیسیلیا پائیم، که چندان زیبا نیست، این شاگرد سربه‌راه، باهوش و ساعی را دوست دارد و حواسش است که زه‌زه زنگ‌های تفریح چیزی برای خوردن داشته باشد.
زه‌زه سینما را هم دوست دارد. فیلم‌های وسترن به گسترش دنیای او کمک فراوانی می‌کند؛ فرد تامپسون، کن مینارد و بیوک جونز دوستان او هستند و گاهی به زه‌زه تفنگ و اسب و شلاق قرض می‌دهند. بعدتر زه‌زه به فیلم‌های عشقی علاقه‌مند می‌شود تا ببیند دیگران یکدیگر را دوست دارند.
اما سنگ صبور زه‌زه و گوش شنوای همه ماجراهای او، درخت پرتقالش، مینگینهو، است. زندگی زه‌زه از زمانی که او با مانوئل والادارس آشنا می‌شود، تغییر می‌کند. مردی که ماشین قشنگی دارد و دیگران پورتوگا (پرتغالی) صدایش می‌کنند.

* «ژوزه مائورو ده واسکونسلوس» در 26 فوریه سال 1920 در «بانگو» از توابع «ریودوژانیرو برزیل» به دنیا آمد. او دورگه پرتغالی- سرخ‌پوست بود. ژوزه به سبب فقر شدید خانواده، خانه را در کودکی ترک کرد تا نزد اقوامش در ناتال زندگی کند. از 10 تا 15 سالگی در دبیرستان درس خواند و پس از دوران مدرسه مشاغل متعددی را تجربه کرد؛ از مربیگری کشتی گرفته تا ماهیگیری.
واسکونسلوس ذاتاً داستان‌گو بود. حافظه قدرتمند و تخیل گسترده درنهایت او را به سوی نویسندگی سوق داد. نخستین رمان واسکونسلوس، «موز وحشی» (به پرتغالی: Banana Brava) در سال 1942 منتشر شد، اما موفقیت بزرگ او در عرصه ادبیات با انتشار «روزینیا، قایق من» در 1962 آشکار شد.
واسکونسلوس سبک خاصی در نویسندگی داشت. او ابتدا زمینه وقوع داستان را انتخاب می‌کرد و تمامی جزئیات آن را با بررسی‌های عمیق کشف می‌کرد. سپس تمامی وقایع داستان و حتی گفت‌وگوها را تخیل می‌کرد و دست آخر هنگامی نوشتن را آغاز می‌کرد که داستان به تمامی در خیالش شکل گرفته باشد: «... فقط زمانی نوشتن را آغاز می‌کنم که احساس کنم رمان از تمام منفذهای بدنم به خارج می‌تراود. پس از آن بی‌وقفه می‌نویسم». به این ترتیب بود که رمان «درخت زیبای من» شناخته‌شده‌ترین اثر واسکونسلوس تنها طی دوازده روز نوشته شد. هر چند که نویسنده اعتراف می‌کند که «... این اثر برای بیست سال در اندرون من بوده است».
در سال 1974واسکونسلوس در رمان «خورشید را بیدار کنیم» زندگی قهرمان داستان درخت زیبای من را دنبال می‌کند. از واسکونسلوس آثار متعددی به چاپ رسیده است. کلر بودوین، منتقد فرانسوی، معتقد است وجه مشخص آثار او وجود شاعرانگی خاصی است که از کیمیای بین واقعیت و خیال ناشی می‌شود.
رمان موفق «درخت زیبای من» در سال 1968 به چاپ رسید. این کتاب تا زمان مرگ واسکونسلوس به چاپ چهل و هفتم رسیده بود. سی‌ودو ترجمه از این کتاب در نوزده کشور جهان منتشر شده است.
این کتاب الهام‌بخش آثار سینمایی، تلویزیونی و تئاتری بوده است. در سال 2003 کمیک استریپ درخت زیبای من در 224 صفحه در کره جنوبی منتشر شد.
واسکونسلوس را می‌توان نویسنده‌ای سینمایی و تلویزیونی دانست. از آثار او برای تولید آثار سینمایی اقتباس شده است. علاوه بر آن، او فیلم‌نامه‌نویسی می‌کرد و در چندین فیلم سینمایی نیز به ایفای نقش پرداخت. واسکونسلوس دو بار برنده جایزه ساچی و یک‌بار برنده جایزه گوورمور ده استادو شده‌ است.

* گفتنی است نسخه روایی این داستان با صدای ماندگار «بهروز رضوی» در ویترین شنیداری پایگاه کتاب گویای «ایران صدا» در دسترس شماست.

* شنونده گرامی پیشاپیش از کیفیت پایین صدای برخی از بخش‌های کتاب، پوزش می‌خواهیم.

از ایرانصدا بشنوید

«زه‌زه» شخصیت اصلی داستان بخشی از دنیای کودکانه‌ای را بازنمایی می‌کند که چندان برای بزرگ‌ترها قابل درک نیست و اغلب برخورد اشتباه با این خطاهای کودکانه، باعث تجدید بدرفتاری‌ها یا سرخوردگی کودکان می‌شود. «درخت پرتقال زیبای من» هرچند درباره سنین کودکی نوشته شده و مخاطب آن کودکان و نوجوانان هستند، اما برای بزرگسالان، به ویژه والدین، از آن رو جذاب است که آن‌ها را با دنیای تخیلات و نیازهای عاطفی کودکان بیش از پیش آشنا می‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • واقعا بازیگران بی نظیری داریم. محشر بود خصوصا بازیگز خردسال نقش ز ز
 • این کتاب شاهکاره یکی از زیباترین کتاب های دنیا ولی فعلا فقط نمونه را دارم گوش میدم. امیدوارم اجرا در حد کتاب عالی باشه.
 • خوب بود
 • تروخدا نظر منم بضارین تو دیدگاه منم ادمم صد بار به این داستان نظر دادم
 • خیلی خوب نیست
 • خیلی خوب بود
 • عاشقشم
 • وقتی مرده گوش بچه هرو پیچوند دوست داشتم لحش کنم آخه چطوری دلش اومد
 • باحال بود
 • اینهمه بازیگر قدر کنارهم چطور جمع کردید؟ دستمریزاد
 • زیباست
 • خیلی خوب بود، فقط.. من متوجه شدم این کتاب بررگسالی زه زه رو هم شامل میشه، در حالی که توی این نسخه قرار داده شده توی ایران صدا، فقط کودکی زه زه هست، حیفه که کتاب رو به این خوبی در میارین، ولی اینقدر ناقص، زحمت خودتون حیف میشه

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا