display result search
منو
آرام گفتم خداحافظ بابابزرگ

آرام گفتم خداحافظ بابابزرگ

  • 5 قطعه
  • 98 دقیقه مدت کتاب
  • 1179 دریافت شده
نویسنده: الفی دونلی
راوی: شیما جان قربان
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
میشی خیلی با پدربزرگش صمیمی است ،پدربزرگ همیشه برای او قصه‌های سرگرم‌کننده و آموزنده می‌گوید .اما غم بزرگی به دل میشی می‌نشیند وقتی می فهمد بابابزرگ چند وقتی بیشتر مهمان آنها نیست و ماه‌های آخر عمرش را سپری می‌کند.

داستان خداحافظ بابابزرگ بیانگر پیوند عاطفی عمیق پسربچه‌ای به نام "میخائیل نیدروتزکی "است با پدربزرگش. میشی پسربچه باهوش خانواده نیدوتزکی، با قصه‌های پدربزرگ سفرهای دورودرازی را تجربه می‌کند. میشی همیشه قهرمان داستان‌های پدربزرگ است. اما پدربزرگ درگیر بیماری بدی شده و سرطان دارد ،حالا میشی با شنیدن بیماری پدر بزرگ بیش‌تر از هروقت دیگری حس نزدیکی با او دارد. پدر بزرگ سعی دار با قصه هایش میشی را با مسائل زندگی مخصوصاْ مسئله مرگ آشنا کند.

«با بابا می‌ریم توی حیاط. معمولا اتفاقایی که برامون افتاده رو برا هم تعریف می‌کنیم. توی حیاط می‌چرخیم، بابا از همکارای اعصاب خوردکنش، از مشتری‌های کسل‌کننده و غذای بدمزه‌ی اداره می‌گه. حرفای بابا آدم رو از بزرگ شدن پشیمون می‌کنه. بعدِ بابا من شروع می‌کنم؛ از خواهر بدعنقم می‌گم، از نوونی خانمِ غرغرو هم گله می‌کنم، آخرش وقتی از قصه‌ی بامز‌ه ی بابابزرگ می‌گم، اخم‌های بابا می‌ره تو هم. سرش رو میندازه پایین و غمگین میگه:
ـ بابابزرگ حالش خوب نیست.
ـ حالش خوب نیست! ولی بهش نمیاد.
ـ آره ... ولی سرطان داره.
شنیده بودم سرطان مریضی بدیه، اما نمی‌خوام باور کنم.
می‌پرسم: درد هم می‌کشه؟
ـ هنوز دردش شروع نشده.
بابا ساکت می‌شه؛ تو سکوت ، من و بابا با هم رو چمنای خیس حیاط قدم می‌زنیم.»

کتاب «آرام گفتم خدا حافظ پدر بزرگ »نوشته نویسنده انگلیسی الفی دونلی است. الفی دونلی(AlfieDonnelly) در سال 1950 از پدری انگلیسی و مادری اتریشی در انگلستان متولد شد. او خبرنگار خبرگزاری اتریشی ـ آلمانی بوده است. در حال حاضر نمایشنامۀ رادیویی می‌نویسد. همچنین سازندۀ برنامه‌های نوجوان در تلوزیون برلین است. خداحافظ بابابزرگ اولین کتاب با موضع نوجوانان این نویسنده است. این کتاب مورد توجه منتقدین زیادی قرار گرفته و جوایزی هم در آلمان کسب کرده است.

* so long grandpa/ 1977

*با سپاس از نشر«بایا» به خاطر همکاری خوبشان

از ایرانصدا بشنوید

عالم کودکی برای خودش دنیایی دارد ،هرکدام از ما خاطرات تلخ و شیرینی از آن دوران داریم اما سخت‌ترین بخش این دوران و حتی تمام عمر همه انسان‌ها از دست دادن عزیزانش است.کتاب گویای «آرام گفتم خداحافظ پدر بزرگ»به زبانی شیرین و گویا چگونگی مواجهه پسر بچه‌ای ده ساله را با مرگ پدر بزرگش بیان می کند....مرگ پدربزرگ هرچند حادثه‌ای تلخ است اما نویسنده با بیانی طنز به آن می پردازد که شنیدن آن خالی از لطف نخواهد بود.این کتاب گویا که سرشار از لحظات عاطفی است همه ما را به یاد پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌های عزیزمان می‌اندازد که با قصه های شیرینشان همدم ما بودند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا