display result search
منو
ذوالفقار

ذوالفقار

 • 8 قطعه
 • 145 دقیقه مدت کتاب
 • 3852 دریافت شده
شهید سردار قاسم سلیمانی یکی از محبوب‌ترین چهره‌های انقلاب اسلامی و نماد مبارزه با نظام سلطه و ظلم جهانی شناخته می‌شود. این شهید والامقام هرگز فکری جز حرکت برای عزت اسلام و مظلومان جهان در سر نداشت و زندگی خود را صرف مبارزه با ظالمان کرد.

قاسم سلیمانی در اسفند 1335 خورشیدی در یکی از شهرستان های استان کرمان به نام رابُر چشم به جهان گشود. قاسم دوران کودکی و نوجوانی خود را در کنار پدر به کار بنایی گذراند و در سال های جوانی در سازمان آب کرمان پیمانکار یکی از بخش های آن شد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این نهاد پیوست. با شروع جنگ تحمیلی قاسم سلیمانی چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش می‌دهد و به جبهه‌های جنوب اعزام می‌کند و کمی بعد، خود در صدر یک گروهان به سوسنگرد اعزام می‌شود تا از پیشروی رژیم بعث در جبهه مالکیه جلوگیری کند. سلیمانی در 1360 خورشیدی با حکم محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران، به عنوان فرمانده لشکر 41 ثارالله منصوب شد. این سردار شهید در بسیاری از عملیات ها شرکت داشت. همچنین شهید سلیمانی از فرماندهان عملیات‌های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج نیز بود. با پایان یافتن جنگ در 1367خورشیدی، لشکر 41 ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند. سردار سلیمانی در بهمن 1389 خورشیدی از طرف آیت الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوا، درجه سرلشکری (بالاترین درجه نظامی در ایران) را دریافت کرد.


سردار قاسم سلیمانی در 1379 خورشیدی از طرف آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. بر اساس گزارش های نقل شده سپاه قدس پاسداران جهت افزایش فعالیت برون‌مرزی ایران شکل گرفت و سلیمانی پس از احمد وحیدی دومین فرمانده سپاه قدس ایران شد. شهید قاسم سلیمانی نقش کلیدی در خاورمیانه به ویژه در ناآرامی‌های منطقه‌ای معروف به بیداری اسلامی (بهار عربی) ایفا کرد. شهید سلیمانی تا پیش از انتصاب به فرماندهی سپاه قدس با باندهای قاچاق مواد مخدر در مرزهای ایران و افغانستان می‌جنگید. برخی از سیاستمداران معتقدند که انتصاب سردار سلیمانی به فرماندهی سپاه قدس همزمان با قدرت گرفتن طالبان یک پیش‌آمد محض نبود، بلکه او از این رو انتخاب شد که بومیِ منطقه کوهستانی به نام رابُر در کرمان بود و با نظام سیاسی جوامع قبیله‌ای به طور کلی و با جامعه افغانستان به ویژه آشنایی نزدیک داشت. شهید سلیمانی با تجربه‌ای که از جنگ داخلی کردستان داشت نیز گزینه مناسبی به شمار می رفت، چون بنا بود در افغانستانِ عصر طالبان که درگیر جنگ‌های داخلی بود، وارد عمل شود. گفتنی است، شهید سلیمانی در طول هشت سال جنگ تحمیلی و نیز در مبارزه با باندهای مواد مخدر در مناطق مرزی ایران و افغانستان تا پیش از انتصابش به فرماندهی سپاه قدس تجربه بی‌مانندی اندوخته بود. در همین ارتباط مئیر داگان ‌رئیس سابق موساد درباره سردار سلیمانی گفته بود: «او با هر گوشه از نظام رابطه دارد. او کسی است که من به آن باهوش از نظر سیاسی می‌گویم.»


سرانجام دشمنان کینه توز که رشادت و قدرت سردار قاسم سلیمانی را تاب نیاوردند در بامداد جمعه 13 دی 1398 خورشیدی با حمله موشکی بالگردهای آمریکایی به 2 خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و تنی چند از اعضای حشدالشعبی در اطراف فرودگاه بغداد آنان را به شهادت رساندند. سردار شهید سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به تهدید ترور از طرف مقامات آمریکایی همواره می گفت: این تهدید نیست، کمک به شوقی است. در پاسخ به افرادی که فکر می‌کنند با تهدیدها رعب بر ما حاکم می‌شود، می‌گویم خداوندا شهادت در راه خودت را به دست دشمنان دینت، نصیب من بگردان.
این کتاب در 248 صفحه خاطراتی را برای اولین بار از دوران دفاع مقدس تا مجاهدت‌هایی که در جبهه مقاومت سوریه و عراق شکل گرفته را بیان می‌کند.
نویسنده کتاب همچنین برای نخستین بار حدود 100 صفحه از این کتاب را به انتشار تصاویر ناب و دیده نشده‌ای از سرلشکر سلیمانی اختصاص داده است.

از ایرانصدا بشنوید

این مجموعه ساده و کوتاه روایتی ست از مردی که ذوالفقار علی بود در نیام عشق و غیرت.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • حدیثی از معصومین (ع) یادم آمد با این مضمون که« اگر رابطه با خدا رو درست کنی خدا رابطه تو را با خلق درست میکنه»و این حدیث دقیقا و عمیقا برای حاج قاسم عزیز ماست روحت شاد که در کلام و رفتار و گفتار فقط خدا رو در نظر داشتی و خدا تو رو عزیز خلق کرد. شادی ارواح همه شهدا صلوات
 • عالی ، خدا رحمتش کنه سردار بزرگ اسلام
 • بریده باد،دستهای ناپاکی که سردار عزیز ما را شهید کردند.روحت شاد حاج قاسم🌷🌷
 • خدا رحمتش کند که خودش برکت بود برا کشور و شهادتش پر برکتر شد
 • جهاد یعنی قاسم سلیمانی
 • ممنون خیلی عالی است
 • عالی عالی ان شا الله شهید شوید
 • سردارِشهیدم. همیشه در قلب ها باقی خواهی ماند🖤
 • خدااجرتان دهد.ای کاش یک فیلم جدی درموردایشان بسازند
 • ممنون جوانها واقعا نیاز دارند بیشتر بگذارید
 • ای کاش این صوتو به صورت نمایشی بازی کرده بودن
 • حیف از این مرد
 • خیلی ممنونم ازتون واقعا زحمت کشیدید واقعا ما جوان های امروزی همه چیزمونو مدیون این شهیدان هستیم انشالله که قدرشان را بدانیم
 • هر چی گوش دادم همه اش از دلاوریهای همرزماش گفته پهلوان روحت شاد
 • شهادت برازنده این سردارعزیزترازجان است.جاودان شدی سرداردلها

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا