display result search
منو
سارا کورو

سارا کورو

  • 8 قطعه
  • 155 دقیقه مدت کتاب
  • 7007 دریافت شده
سارا کورو، بسیار پولدار است و با پدرش در هندوستان، مانند شاهزاده‌ها، زندگی می کند. پدر سارا او را به یک مدرسه شبانه‌روزی در لندن می برد که رئیس آن زنی بداخلاق به نام «دوشیزه مین چین» است. پس از مدتی پدر می میرد و سارا فقیر می شود، اما ....

پدر سارا برایش هیچ ارثی نگذاشته بود، از این رو سارا مجبور شده بود کارهای خدمتکارها را انجام بدهد. دوستان صمیمی او یعنی ارمنگارد و لوتی همیشه نمی‌توانستند به دیدن سارا بروند. بیشتر وقت‌ها این کار خطرناک بود. باید ابتدا از بودن سارا در اتاقش مطمئن می‌شدند. بعد باید مراقب می‌بودند که آمیلیا هنگام بازرسی شبانه آنها را نبیند. برای همین، به ندرت سارا را می‌دیدند. زندگی سارا عجیب بود. گاهی در پایین، بیشتر از بالا احساس تنهایی می‌کرد. هنگام کار کسی با او حرف نمی‌زد. وقتی به خرید می‌رفت، هیکل کوچک حزن‌انگیزی بود که سبدش را به سختی می‌کشید و سعی می‌کرد کلاهش را در بادهای شدید بر سر نگه‌ دارد. وقتی باران می‌بارید و خیسش می‌کرد، مردم بی‌توجه و با عجله از کنارش می‌گذشتند و این کارشان تنهایی‌اش را بزرگ‌تر می‌کرد.
زمانی که سارا شاهزاده بود، با آن کت‌ها و کلاه‌های قشنگ و دیدنی، با صورتی شاد و درخشان و همراهی و مراقبت مریت در کالسکه می‌نشست و توجه مردم را به خود جلب می‌کرد. مردم به تماشایش می‌ایستادند و تا مدت‌ها نگاهش می‌کردند و لبخند می‌زدند. این روزها کسی به سارا نگاه نمی‌کرد. انگار هیچ‌کس او را نمی‌دید. قدش بلندتر شده بود، اما از لباس‌های گرم و گران‌بها خبری نبود و باید آنچه را که داشت، تا آنجا که می‌توانست، می‌پوشید. گاهی وقت‌ها که در ویترین یا آینه‌ی مغازه‌ها خودش را می‌دید، خنده‌اش می‌گرفت و گاهی سرخ می‌شد و لبش را گاز می‌گرفت و می‌دوید و ...

* چندین انتشارات در ایران این رمان را ترجمه و منتشر کرده‌اند و هم‌چنین داستان کوتاهی از آن برای کودکان اقتباس شده است.
*براساس این داستان، فیلم سینمایی «یک شاهدخت کوچک» در سال 1939 ساخته شد. همچنین در سال 1995 اقتباس دیگری از این رمان به کارگردانی «آلفونسو کوارون» ساخته شد که فیلمی آمریکایی در سبک درام است.
* از این کتاب، یک انیمه (انیمیشن ژاپنی) نیز در قالب مجموعه 46 قسمتی در استودیو نیپون انیمیشن و انیپلکس ساخته شده‌ است.

*کتاب:
A Little Princess(1905)
فیلم:
The Little Princess (1917)
Shirley Temple as Sara in The Little Princess (1939)
A Little Princess (1995 )

از ایرانصدا بشنوید

گاهی اوقات تنها یک حادثه می‌تواند شاهزاده‌ای را تبدیل به یک گدا کند؛ اما در چنین اتفاقهایی، چه چیز می‌تواند امید انسان را روشن نگهدارد؟ شاید پاسخ فقط در قدرت تخیل و امید به آینده باشد!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا