منو
تیغ و تاج

تیغ و تاج

  • 7 قطعه
  • 151 دقیقه مدت کتاب
  • 4014 دریافت شده
نویسنده: مصطفی جمشیدی
راوی: محمد امرایی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
یک ساواکی که زنش را طلاق داده، تحت پوشش یک گارسون در رستورانی که ساواک تأسیس کرده، کار می‎کند. زندگی شخصی او، احساسات سردرگم و نحوه عمل سرگروه‌های ساواک، دستمایه‌های نویسنده در خلق این رمان است.

هیچ تعقیبی و مراقبتی تا به حال فایده نداشته است. یک تاکسی زرد خطی، از این ماشین‌های پیچ شمیران-دروس می‌آید، هر پانزده روز یک بار و ده دقیقه می‌ایستد جلوی عمارت «کیان». همین خراب‌مانده مردک! فقط تنها کاری که می‌کند، این است که کاپوت ماشین را به اندازه یک دقیقه بالا می‌زند و می‌رود. این حکایتش است.
چند بار که به مسافرت رفته، همه جای خانه را گشته‌ایم. هیچ چیز پیدا نکرده‌ایم. از صندوق عقب هم چیزی پیدا نکرده‌ایم.
یک بار تصادفی ساختگی با ماشین جور می‌کنیم. تاکسی را می‌بریم کلانتری و تفتیش می‌کنیم. هزار بار هم که شده، این کار را می‌کنیم. برای روس‌ها کار می‌کند احتمالاً. مسئول خرید تسلیحات ارتش است. کم مقامی ندارد برای خودش. این مأمور را می‌شناسیم. اسمش دیمیتری است، اما مثلاً فارسی زبان است! یعنی از آن کلک‌های روزگار است!
موضوع دوم فراری‌های گروه مهدی باوران (یاالراسخون) هستند. این‌ها از مجاهدین خلق منشعب شده‌اند. چهار نفر هستند؛ دو تا زوج. زن و مرد و هرچهارتا چریک‌اند و ...

*این کتاب یکی از سه کتابی ست که به همت «به نشر» و با همکاری مجموعه چندرسانه ای و فضای مجازی «ایران صدا» به صورت تلخیص شده، تهیه و تولید شده است.

در بخش نخست این پویش مطالعاتی سه رُمان انقلاب شامل کتاب های «خلوت مدیر» نوشته علی اکبر والایی؛ «تیغ و تاج» اثر مصطفی جمشیدی و «آدم های غلط» نوشته حسن احمدی از آثار منتشر شده در سال97 و پرفروش های به‌نشر به عنوان منابع پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» انتخاب شده اند.

متقاضیان شرکت در بخش نخست پویش مطالعاتی «در هوای انقلاب» می توانند با خرید یکی از سه اثر، مطالعه دقیق کتاب و برگه سوالات که در هر یک از آنها وجود دارد، پاسخ سوالات را به همراه کد انحصاری قرعه کشی به سامانه 30003209 پیامک و در قرعه کشی پایانی شرکت کنند.

از ایرانصدا بشنوید

رمان «تیغ و تاج» کوششی در بازآفرینی خشونت ساواک در دهه 50 برای کنترل و سرکوب انقلابیون است و همچنین رویکردی واقع‌گرایانه به نوع زندگی ستمگران دارد و از یک و چند رویداد مستند و شبه مستند بهره می‌گیرد. از این رو شنیدن نسخه صوتی این اثر را پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی بود
  • 👍👍👌👏👏👏👏👏
  • این کتاب فوق‌العاده هستش و صدای زیبای راوی که این صدا را خیلی خیلی دوست دارم و موسیقی ای که انتخاب شده بینظره. ایران صدا خیلی خیلی ممنون هستم. امیر گل گل _قزوین
  • چقدر صدای راوی قشنگه و خیلی این صدا را خیلی دوست دارم. امیر گل گل _قزوین

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا