منو
روایت رهبری

روایت رهبری

  • 7 قطعه
  • دقیقه مدت کتاب
  • 3894 دریافت شده
روایت رهبری _مناسبات جمهوریت و اسلامیت در انتخاب ولی فقیه_ کتابی است شنیدنی و بسیار جذاب، از ناگفته‌هایی درباره‌ی رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه‌العالی) که شنیدن آن را به همه‌ی علاقه‌مندانِ تاریخ ایران اسلامی پیشنهاد می‌کنیم.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه‌العالی) که از ابتدای شروع نهضت اسلامی ملّت ایران در سال 1357 در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی حضوری پررنگ داشته‌اند، انبوهی از خاطرات مستقیم از رویدادهای این دوره‌ی تاریخی را ثبت کرده، یا در فرصت‌های مقتضی بازگو کرده‌اند. هم اکنون این خاطرات گران‌سنگ در اختیار مرکز اسنادِ دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدّ ظلّه‌العالی) نگهداری می‌شود. بخشی از متن ویراسته‌ی این خاطرات در اختیار نویسنده‌ی کتاب حاضر قرار داده شده است و برای اوّلین بار در این کتاب منتشر می‌شود. این مؤسّسه می‌کوشد به حول و قوّه‌ی الهی در آینده نیز به اقتضای نیاز و شرایط، زمینه‌ی انتشار بخش‌های دیگری از این روایت‌های مستند تاریخی را فراهم کند.
***
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 تاکنون، سه رویداد مهم ناظر به تعیین رهبر نظام اسلامی و ولیّ فقیه رخ داده است:
نخست، رسمیّت و قانونیّت یافتن «ولایت فقیه» در ساختار نظام جمهوری اسلامی با مصوّبه‌ی مجلس خبرگان قانون اساسی و رأی مردم به این مصوّبه در انتخابات آذرماه 1358؛ دوّم، تعیین آیت‌الله منتظری به رهبری آینده، از سوی مجلس خبرگان رهبری در آبان ماه 1364 و سپس اعلام عدم صلاحیت وی برای رهبری آینده از سوی حضرت امام(قدّس سرّه) در فروردین 1368 و سپس موافقت با استعفای وی از طرف حضرت امام و تصویب آن در مجلس خبرگان؛ سوّم، تعیین حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه‌العالی) از سوی مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در خرداد 1368.

آنچه در جلد اول می شنوید:
فصل اوّل: امام خمینی(قدّس سرّه)؛ «رهبری نهضت» تا «رهبری نظام»؛
ولی فقیه، وارث نبی در عصر غیبت؛
اسلام سیاسی، تکلیف شرعی و مطالبه‌ی عمومی؛
مردم، تعیین کننده‌ی نظام سیاسی؛
قانون اساسی اسلامی، لازمه‌ی نظام دینی؛
دولت موقّت، اوّلین مانع درون ساختاری در مسیر نظام سازی اسلامی؛
رأی مردم؛ پایان منازعه درباره‌ی «جمهوریت اسلامی»؛
جمهوری اسلامی، قانون اساسی غربی؟!
تیر 58، ماه پرالتهاب اعتراض به پیش‌نویس؛
انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی؛
طرح و تصویب اصل ولایت فقیه؛
استقبال و حمایت امام از تصویب اصل ولایت فقیه؛
توطئه ی انحلال مجلس خبرگان؛
انتخابات قانون اساسی جمهوری اسلامی؛

* کتاب روایت رهبری با همکاری انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّ ظلّه‌العالی) و گروه کتاب گویا ایران‌صدا در خرداد ماه 1400 تهیه و تولید شده است و در چند جلد به مخاطبان و شنوندگان تقدیم خواهد شد.

از ایرانصدا بشنوید

روایت جمعی از خواص است که پس از پیشوای خود، در بوته‌ی آزمونی بزرگ قرار گرفتند و با تبعیّت از اشارات امامشان، از این ابتلا سربلند بیرون آمدند؛ مردمی که برای بیعتی باشکوه با امام الحق خود قیام کردند تا بار دیگر نشان دهند از مردم حجاز در عهد رسول‌الله (صلی الله علیه و آله) برترند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا