display result search
منو
سردار شهید حمیدرضا نوبخت

سردار شهید حمیدرضا نوبخت

  • 4 قطعه
  • 39 دقیقه مدت کتاب
  • 567 دریافت شده
از فرمانده ی لشگر 25 کربلا در آن زمان(سردار مرتضی قربانی) نقل شده که: اگر «نوبخت» در «فاو» نبود هشتاد روز عملیات ما، منجر به عقب نشینی می‌شد.

پدر که شغل آهنگری پیشه و حرفه اش بود، دچار مشکل مالی شد و همه سرمایه زندگی از کفش رفت و دست روزگار او را برای امرار معاش خود و خانواده به اهواز و سپس به تهران کشاند.
هشتم خرداد ماه سال 38 بود که «حمیدرضا» در محله «همت آباد» بابلسر به دنیا آمد و هنوز از پدر خبری نبود تا پس از چند روز به خانه پدربزرگ که آن روزها مادر و فرزند در آن سکونت داشتند، آمد. مشتاقانه او را بغل گرفت و سیر بوسید.
حضور در خانه پدربزرگ،‌ حال و هوای تربیت او را جور دیگری کرده بود؛ حمیدرضا با کودکان هم سن و سال خود رشد می کرد و بزرگ می شد و کودکانه هایش را با خاطراتی از خانه و محله پدربزرگ پر می کرد.
«دبستان مهر» روز اول مهر سال 45 شد محفلی برای علم آموزی اش و از آنجایی که باز پدر کمتر حضور داشت، مادر جای خالی پدر را در تمام این روزها برایش پر می کرد و خرداد 50 طعم اولین فارغ التحصیلی را بر جانش نشاند.
روزگار به همین منوال می گذشت و حمیدرضا بزرگ و بزرگتر می شد و در همه چیز با دقت رفتار می کرد حتی در انتخاب دوستانش و آنها از میان افراد مذهبی بودند.
هجدهم فروردین سال 57 بود که باید خود را برای خدمت سربازی معرفی می کرد اما با صدور فرمان امام مبنی برای ترک پادگان ها با تشویق (برادرش)شهید علیرضا نوبخت که در عملیات فتح المبین به شهادت رسید ( از پادگان گریخت و به جمع مردم انقلابی پیوست. بعد از مدتی خود را به بابلسر رساند و مردم آن سامان را به تظاهرات علیه رژیم تشویق کرد.
تلاش مردم به ثمر نشست و انقلاب پیروز شد و او دوباره راهی خدمت سربازی شد تا در هجدهم فروردین 59 توانست این دوره را به پایان برساند.
علاقه حمیدرضا به مطالعه، او را به سمت خواندن کتاب های تفسیر و اخلاق کشاند.
حمیدرضا، علیرضا (برادر شهید) و علی قصابیان(از دوستان شهید) به این فکر افتادند تا «بسیج ملی جوانان» را در بابلسر سازماندهی کنند و نوجوانان و جوانان را در گروه های فرهنگی، نظامی و ورزشی گرد آورند و بعدها از همین نیروها، برای پایان دادن به اشغال دانشگاه بابلسر به وسیله گروه های ضد انقلاب استفاده کردند.
اول تیرماه سال 59 بود که حمید رضا وارد سپاه بابلسر شد. اوضاع بسیار نابسامان بود. انجمن حجتیه، گروه های چپ، منافقان، همه و همه کار را برای بچه ها سخت کرده بود. آن زمان ها بسیج «محمودآباد» زیر نظر قصابیان اداره می شد اما حضور برخی نیروهای نفوذی، اختلاف را به این مرکز کشاند و حمیدرضا مأمور پایان دادن به این مشکلات شد.
سپس غرب کشور او را به خود فراخواند و با تنی مجروح او را به شهر و دیار خود بازگرداند و این فرصتی شد تا حمیدرضا به زندگی اش سر و سامانی بدهد و بانو «سیما گرجیان» افتخار همسری با او را بیابد.
عملیات «فتح المبین» بود که خبر شهادت علیرضا به گوش حمیدرضا رسید اما او تنها به دادن پیامی اکتفا کرد و در سنگر خود برای دفاع باقی ماند.
سال های جنگ یکی پس از دیگری می گذشت و عملیات های مختلفی همچون قدس یک، قدس دو، والفجر هشت، کربلای یک، کربلای چهار، کربلای پنج و کربلای هشت، شاهد حضور رشادتمندانه حمیدرضا بودند.
انگار قرار بود تا «کربلای هشت» خودش را برساند و داغ دوست، برادر، فامیل و نیروهای تحت امرش را تحمل کند و دست آخر به آنها بپیوندد. در 18 فروردین 1366 در حالی که فرماندهی «تیپ 3» و «محور عملیاتی» را به عهده داشت در منطقه عملیاتی «شرق دجله» مفقودالاثر شد. پس از مفقود شدن او، پدرش که سال ها در کنارش در جبهه حضور داشت، سنگر به سنگر و خاکریز به خاکریز در پی جسد او گشت شاید اثری از او بیابد. پدرش پس از سال‌ها چشم انتظاری در 12 فروردین سال 1374 در اثر عوارض شیمیایی در بیمارستان به شهادت رسید. در 12 آبان همان سال، پیکر شهید حمیدرضا نوبخت توسط «گروه تجسس سپاه» شناسایی شد. چند تکه استخوان او در تابوت کوچک به زادگاهش بابلسر انتقال یافت و پس از تشییع در گلزار شهدای «امامزاده ابراهیم» بابلسر به خاک سپرده شد. حمیدرضا به هنگام شهادت صاحب دو فرزند به نام‌های «علیرضا» و «فاطمه» بود...

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای «نیمه پنهان ماه» بقدر قطره‌ای، روایتگر رشادت ها، فضیلت‌ها و حماسه آفرینی های سردار مظلوم جبهه ها، شهید «حمیدرضا نوبخت» است تا شاید گذرزمان پرده غفلت را ازدیدگان ما بزداید و نسل جوان، قهرمانان بی نظیر هشت سال دفاع مقدس را بشناسند. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا