منو
الارشاد

الارشاد

  • 8 قطعه
  • 141 دقیقه مدت کتاب
  • 10876 دریافت شده
نویسنده: شیخ مفید
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
اَلْإرْشاد فی مَعْرفة حُجَجِ الله عَلَی الْعِباد (تألیف: 411ق) معروف به «الارشاد» کتابی کلامی و تاریخی به زبان عربی درباره تاریخ اهل بیت، نوشته شیخ مفید (متوفای 413ق) از متکلمان و فقیهان برجسته شیعه است که بخشهایی از آن بازخوانی شده است.

کتاب الارشاد از معتبرترین منابع روایی شیعه درباره زندگانی ائمه - علیهم السلام - به شمار می آید و بسیاری از منابع مهم شیعه، که به زندگانی ائمه اشاره کرده‌اند، این کتاب را مرجع خود قرار داده اند. این کتاب از منابع دست اول درباره زندگانی ائمه - علیهم السلام - است.
شیخ مفید این کتاب را به درخواست یکی از یاران خود نگاشته است؛ چنان که در آغاز کتاب می فرماید: «من بنا به درخواست شما در این کتاب نام ائمه هدی، تاریخ زندگانی آنها، محل قبر و حرم آن بزرگواران را آورده‌ام». وی در کتاب خود حوادث تاریخی را نیز بیان کرده؛ ازجمله درباره واقعه عاشورا به تفصیل مطالبی آورده است و ...

*این کتاب به شرح حال ائمه 12گانه اختصاص یافته است و می‌توان آن را در زمره قدیمی‌ترین کتاب‌های امام شناسی و در ردیف کتاب الحجه الکافی شیخ محمدبن یعقوب کلینی (م329ه.ق) به شمار ‌آورد.
باب نخست این کتاب به شرح حال امیرمومنان (علیه السّلام) اختصاص دارد و بیشترین حجم کتاب را نیز در بردارد. باب سوم به امام حسین(علیه السّلام) و شرح ماجرای کربلا و شهدای آن اختصاص دارد. به واقع می‌توان باب سوم الارشاد را مقتل حسین و اصحابش به شمار آورد

از ایرانصدا بشنوید

روایتی ساده و مستند از ماجرای شهادت امام حسین (ع) و یارانش با اجرای خوب بهروز رضوی این کتاب را شنیدنی تر کرده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا