منو
امالی

امالی

  • 11 قطعه
  • 163 دقیقه مدت کتاب
  • 5871 دریافت شده
نویسنده: شیخ مفید
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
الأمالی به معنای املاها، کتابی به زبان عربی، نوشته شیخ مفید (وفات 413 قمری)، شامل روایات اخلاقی، اعتقادی و تاریخ اسلام است. شیخ مفید، این کتاب را در طول هفت سال، در ماه‌های رمضان و در 42 جلسه برای یاران خود املاء کرده است.

در کتب تراجم، بیش از 30 کتاب با عنوان «الأمالی» ذکر شده که کتابهای بزرگانی چون شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی و شیخ طوسی از مشهورترین آنهاست. امالی، عبارت است از مطالبی که استاد در مجلس‌ها یا زمان‌های خاص از حفظ یا از روی کتاب خود برای شاگردان می‌خواند و آنها همه مطالب را می‌نویسند، لذا به آن، «المجالس» و «عرض المجالس» هم می‌گویند.
این کتاب درباره موضوع‌های اخلاقی، اعتقادی و تاریخ اسلام است که شیخ مفید در طول هفت سال در ماه های رمضان برای یاران خود املا کرده است. این کتاب از جمله منابع ارزشمند شیعه برای آگاهی از سخنان اهل بیت عصمت و طهارت است و برای دستیابی به سخنان آن بزرگواران در زمینه مسائل اخلاقی، عقیدتی و تاریخی اسلام، کتابی بس ارزشمند و قابل توجه است. کتاب مذکور، در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه و عنایت علما و فقهای شیعه بوده است.
علامه مجلسی درباره این کتاب می فرماید: «ما به نسخه های بسیار قدیمی از این کتاب دست یافتیم که دلایل و قرائنی بر صحت و اعتبار آن وجود دارد».
شیوه امالی نویسی از رایج ترین شیوه های نقل روایات اهل بیت علیهم السلام در میان علماء اسلام بوده است؛ خصوصاً در آن زمان ها که نشر کتاب به راحتی این زمان نبوده است.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب أمالى شیخ مفید از جمله منابع ارزشمند شیعه براى آگاهى از سخنان اهل بیت عصمت و طهارت می‌باشد. این کتاب براى دستیابى به سخنان آن بزرگواران در زمینه مسائل اخلاقى، عقیدتى و تاریخ اسلام کتابى بس ارزشمند و قابل توجه است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا