منو
مرگ آن را تلخ می نوشد

مرگ آن را تلخ می نوشد

  • 9 قطعه
  • 100 دقیقه مدت کتاب
  • 3827 دریافت شده
نویسنده: وجدی الکومی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
« نعیم » و دوستش «عبدو» امدادگرند و با آمبولانس 123 به زخمی های متعدد خدمات می دهند. دکتر «طارق»، رئیسشان، رابطه ی خوبی با آنان ندارد. نعیم و عبدو مخفیانه از آمبولانس برای اهداف سیاسی استفاده می کنند و مخالفان را پناه می دهند....

مادر نعیم به دلیل بیماری سرطان که در خانواده آنها ارثی ست، در بیمارستان بستری می شود و پس از عمل به کما می رود. خواهر نعیم برای دیدار مادرش از کشوری دیگر به مصر می آید. کمی بعد عموی بزرگ نعیم نیز به دلیل همان بیماری، می میرد و امور کفن و دفنش برعهده ی نعیم قرار می گیرد. از طرفی دکتر طارق، رئیس نعیم، از روی کیلومترشمار آمبولانس می فهمد که آنها در کنار خدمات به بیماران، فعالیت های دیگری انجام می دهند. طارق گزارش های خلاف واقع درباره ی نعیم می نویسد و آنها را در پرونده ی نعیم ضمیمه می کند. در یکی از مأموریت ها نعیم به خانه ی یکی از افراد مشهور و ثروتمند مصر می رود. در آنجا می بیند همسر آن مرد گلوله خورده است. طبق گزارش اولیه می شنود که سرباز محافظ خانه در حین تمیز کردن اسلحه ی کمری اش، غفلت کرده و گلوله به کمر زن خورده است، اما در ادمه روشن می شود این گزارش حقیقت ندارد و مرد به همسرش شلیک کرده است....

* وجدی الکومی یک رمان نویس و نویسنده مصری است که در سال 1980 متولد شده است. او در روزنامه الیوم کار می کند. تا کنون 4 کتاب، 3 رمان و یک مجموعه داستان منتشر کرده است.
این کتاب در کنار روایت دو شخصیت اصلی اش، روایتی همسو نیز از شرایط اجتماعی و سیاسی کشور مصر ارائه می دهد. شرایطی که به مرور به یک انقلاب مردمی تبدیل می شود. نویسنده ی جوان این رمان کوتاه، با انتخاب هوشمندانه ی موضوع هایی که «نعیم» و «عبدو» روزانه با آن سروکار دارند، موفق می شود تصویر درست و دقیقی از وضعیت اجتماعی و سیاسی کشور مصر برای خواننده ترسیم کند؛ وضعیتی که در نگاه اول، شباهت کلی به نمونه های مشابه در این گونه رمان ها دارد، اما او در جزئیات شخصیت پردازی ها و ویژگی های هویتی و قومی آنان، دقت نظر داشته و شخصیت هایی پرقدرت، جذاب و دلخواه مخاطب آفریده است.
کتاب :
«الموت یشربها سادة» (2010)

از ایرانصدا بشنوید

عنوان بامسمای رمان روایتی مینی مالیستی و هوشمندانه است از جهانِ داستان و نتایج و دستاوردهایی که برای نعیم رقم می خورد. نسخه ی صوتی این کتاب طبق روال مرسوم، با روایت مستحکم، شنیدنی و جذاب استاد بهروز رضوی تولید شده است و در کنار آن تنظیم خوب و حرفه ای جناب محمدرضا گودزری از رمان اصلی و همچنین ترجمه ی مترجم نشان می دهد به زبان مبدأ و کهن الگوهای زبانی اشراف داشته است. در شنیدن کتاب «توجه» و «دقت» را مدنظر داشته باشید تا نکته های ریز و پنهان جذاب در متن را از دست ندهید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا