display result search
منو
شب‌ها هم نورانی است

شب‌ها هم نورانی است

  • 6 قطعه
  • 87 دقیقه مدت کتاب
  • 2470 دریافت شده
نویسنده: علی افضل
کارگردان: آشا محرابی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«توماس آلوا ادیسون» که به سبب پشتکار، نبوغ و روحیه سخت کوشانه‌اش مشهور است، یکی از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین مخترعان در طول تاریخ بشریت است. او بیش از 1000 اختراع از لامپ حبابی گرفته تا فونوگراف را در آمریکا و دیگر کشورها به ثبت رساند.

«توماس ادیسون» مخترع با استعداد در سال 1847 میلادی، در شهر میلان ایالات اوهایوی آمریکا به دنیا آمد. او فقط حدود سه ماه آموزش رسمی آن زمان را از سر گذراند. چون مدیر مدرسه‌اش فکر می‌کرد که او عقب‌مانده ذهنی است. ادیسون هنگامی که فقط 21 سال داشت، اولین اختراع خودش را که یک دستگاه الکتریکی شمارش آرا بود، عرضه کرد. دوست او این دستگاه را می‌خرد و برای فروش به واشنگتن می‌برد. اما مسؤولان وقت، استقبال چندانی از این دستگاه نمی‌کنند و به این ترتیب اولین دست‌ساخته او با شکست مواجه می‌شود. ادیسون هم زمان با کار در یک صرافی دستگاهی را اختراع می‌کند که علائم صوتی را به علائم تصویری بدل می‌کند. «میلر» صاحب صرافی به ادیسون قول می‌دهد که حق امتیاز آن دستگاه را با مبلغی قابل توجه از او بخرد و ادیسون با تکیه بر این سرمایه می‌تواند همزمان با تأسیس یک کارگاه پژوهشی و کار روی اختراعات و ایده‌هایش با دختر میلر هم ازدواج کند. بنابراین او زندگی مشترک خود را با «ماری» آغاز کرد.
درست در زمانی که ادیسون دستگاه شمارش آرا را اختراع کرد، با بیماری پیشرفته همسرش ماری مواجه شد که سخت او را آزرده کرد و برای مدتی او را از کار و تحقیق باز داشت. اما کار روی دستگاه ضبط صوت و تکمیل و به بهره‌برداری رساندن آن، او را به فضای کاری‌اش برگرداند. در این زمان با فیزیکدان و مهندس جوانی به نام «تسلا» آشنا شد که از اتریش به آمریکا مهاجرت کرده بود و قرار بر این شد که در آزمایشگاه ادیسون مشغول به کار و تحقیق شود.

از ایرانصدا بشنوید

«بزرگ ترین ضعف ما در تسیلم شدن نهفته است. همیشه مطمئن ترین راه برای موفقیت، تلاش دوباره خواهد بود». این جمله از زبان بزرگ‌مردی است که پدر عصر مدرن «ارتباطات و اطلاعات» به حساب می‌آید. دورانی که با اختراع الکتریسیته آغاز شد و دیگر نهایتی برای آن نمی‌توان متصور شد. امیدواریم شنیدن داستان زندگی این دانشمند برای شما برانگیزاننده باشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا