display result search
منو
گنهکاران

گنهکاران

  • 10 قطعه
  • 161 دقیقه مدت کتاب
  • 2330 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«هارون» ملاکی ثروتمند است که بردگان فراری خودش را تعقیب و آنها را اعدام می‌کند. وی حتی قصد کشتن «آهاب»، پسرش، را نیز دارد و او را مسبب همه این ماجراها می‌داند؛ چراکه در مقابل ظلم پدرش و دیگر بزرگان ایستادگی کرده است.

«آهاب» توسط «یفتاح» راهزن و افرادش نجات پیدا کرده و می‌فهمد که یفتاح عموی خودش است که سال‌ها پیش به خاطر ظلم و ستم هارون و دیگر برادرانش سرزمین خودش را ترک کرده و ناچار به راهزنی مشغول شده است. دشمنان بنی‌اسرائیل قصد حمله به آنها را دارند و بزرگان قوم هیچ چاره‌ای پیدا نمی‌کنند مگر این که از یفتاح و افراد نیرومندش کمک بخواهند. یفتاح هم به خاطر اصرار دخترش «اِستر» کمک به مردم و جنگ با دشمن را می‌پذیرد؛ اما دشمنان یفتاح بی‌کار نمی‌نشینند و دسیسه‌های مختلفی برای نابودی یفتاح و آهاب در سر می‌پرورانند.
یفتاح قبل از آغاز جنگ با خدای خودش «یَهُوَه» پیمان می‌بندد که در صورت پیروزی، اولین چیزی که در بازگشت از جنگ از آن خودش ببیند، در راه یهوه قربانی کند. این خبر به گوش دشمنان یفتاح می‌رسد و سعی می‌کنند استر دختر یفتاح اولین چیزی باشد که یفتاح با آن برخورد می‌کند و این اتفاق می‌افتد و حتی شور و مشورت بزرگان هم چاره ساز نیست. بالاخره نمایندگانی به سرزمین لبنان فرستاده می‌شوند تا از بزرگ‌مردی چاره‌جویی کنند. استر به دست کاهن بزرگ قربانی می‌شود و دشمنان یفتاح شادی می‌کنند، اما به خاطر ترس و اجبار سعی می‌کنند که مدتی در خانه‌های خود مخفی شوند.
آهاب همه چیز را از زبان یوسف می‌شنود، چراکه به دستور یفتاح اجازه نداشته در مراسم قربانی کردن استر شرکت کند. یفتاح و دوستانش سرزمین پدری را ترک می‌کنند.

از ایرانصدا بشنوید

داستان گویای «گنهکاران» حکایت قومی است که به واسطه ظلم و ستمی که بر آنها روا می‌شود، بر می‌خیزند تا ریشه‌های این ناعدالتی را از میان بردارند. مهم‌ترین ویژگی این خروش مردمی آن است که رهبری آن را فرزند مرد ظالم به عهده دارد که بر ضد پدرش و به پشتیبانی از ستمدیدگان و بردگان پرچم‌دار عدالت و صلح می‌شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا