منو
ساداکو و هزار درنای کاغذی

ساداکو و هزار درنای کاغذی

  • 5 قطعه
  • 55 دقیقه مدت کتاب
  • 1135 دریافت شده
نویسنده: الینور کوئر
راوی: فرانک رفیعی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این داستان درباره‌ی دختری به نام ساداکو است که در هیروشیما زندگی می‌کند و مانند تمام دختران نوجوان دیگر، رؤیاها و آرزوهایی در سر دارد، اما به بیماری ناشی از تشعشعات بمب اتم مبتلا می‌شود.

درباره‌ی کتاب
داستان ساداکو و هزار درنای کاغذی، درباره‌ی ساداکو، دختر کوچکی است که در جریان بمباران اتمی شهر هیروشیمای ژاپن، زخمی و بیمار می‌شود. ساداکو به‌‌سبب تششعات اتمی، به وضعیتی بحرانی دچار می‌گردد و پزشک‌ها از بهبودش ناامید می‌شوند. او فاصله‌ای با مرگ ندارد. ساداکو شنیده است اگر هزار درنای کاغذی بسازد، زنده می‌ماند. او روی تخت بیمارستان، کارش را آغاز می‌کند، اما حالش روز‌به‌روز بدتر می‌شود.

درباره‌ی نویسنده
«الینور کوئر» در سال 1922 در کانادا به دنیا آمد. از کودکی به ادبیات و هنر و فرهنگ علاقه‌ی ویژه‌ای داشت. در نوجوانی با خانواده به آمریکا مهاجرت کرد. در دوران تحصیل در دانشگاه تحت‌تأثیر یک دوست ژاپنی با فرهنگ ژاپن آشنا شد. همین آشنایی پای کوئر را به ژاپن باز کرد. در همان جا بود که زیباترین اثرش، یعنی ساداکو و هزار درنای کاغذی، را خلق کرد.
الینور کوئر، در دانشگاه‌های معتبری در کالیفرنیا و مونتری، نویسندگی خلاقانه و ادبیات کودکان را تدریس کرد. تمایل و عشق زیادی به کار کردن در حوزه‌ی ادبیات و فرهنگ کودکان داشت. بارها در محافل مهم علمی و فرهنگی در همین زمینه سخنرانی کرد، اما ماندگارترین کارهایش خلق آثاری داستانی درباره‌ی کودکان بود. الینور اولین کتابش را در سال 1945 نوشت، اما به‌دلایلی تا سال 1960 دست به انتشار آثارش نزد. وی دوبار ازدواج کرد؛ ازدواج اوّلش، با سفیر سابق آمریکا در اروگوئه، موفق نبود؛ اما مرگ زودهنگام همسر دومش که محبوب الینور بود، اثر منفی زیادی رویش گذاشت.
کوئر سال‌های پایانی عمرش را با خاطری پریشان در آسایشگاه‌های خصوصی گذراند. سرانجام در سال 2010 در سن هشتادو‌هشت‌سالگی در نیویورک آمریکا درگذشت.
از آثار الینور کوئر می‌توان به رمز و راز گربه‌ی طلایی، بیست‌وپنج اژدها، جین گودال، بیوگرافی یک پاندای غول‌پیکر، بانوی مشعل، مسابقه‌ی بالون بزرگ، ساداکو و تعداد دیگری داستان کودک و نوجوان اشاره کرد.

* کتاب:
Sadako and the thousand paper cranes
Originally published: 1977
Author: Eleanor Coerr
Genre: Childrens non-fiction literature
Pages: 80
Illustrator: Ronald Himler

از ایرانصدا بشنوید

کتاب ساداکو و هزار درنای کاغذی داستانی لطیف است که تمام نوجوانان و همه علاقه‌مندان به ادبیات داستانی از شنیدن آن لذت می‌برند. پیشنهاد می‌کنیم بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا