display result search
منو
قاضی و جلادش

قاضی و جلادش

  • 7 قطعه
  • 159 دقیقه مدت کتاب
  • 5002 دریافت شده
نویسنده: فردریش دورنمات
کارگردان: خسرو فرخزادی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
کارآگاه برلاخ، که از سرطان رنج می‌برد و فقط یک سال فرصت زندگی دارد، به دنبال حل معمای مرگ بهترین افسرش، اشمید و محاکمه‌ی جنایتکاری است که سال‌ها پیش با او شرط بسته آدم بکشد بی‌آن‌که قانون بتواند مشتش را باز کند.

«کمیسر برلاخ» برخلاف قهرمان‌های آمریکایی و اروپایی رمان‌های پلیسی، پیرمردی مریض‌احوال است و اگرچه انتظار مرگ را می‌کشد، سرشار از شور زندگی است. محور رمان پلیسی «قاضی و جلادش» دو موضوع است: یکی آرزو را به‌جای واقعیت گرفتن (و در حسرت دنیایی به‌سر‌بردن که بی‌‍معنا و غیر‌عقلایی نباشد)، و دیگری کوشش برای حل مشکلی که دین همیشه با آن روبه‌رو بوده، یعنی وجود خبث و شر ناب.

*این رمان یکبار دیگر در سال 1975 با عنوان "پایان بازی"، به کارگردانی Maximilian Schell، با فیلمنامه توسط Dürrenmatt و Schell ساخته شد. جان Voight صورتحساب منجر به عنوان والتر Tschanz، با مارتین ریت به عنوان هانس Bärlach و رابرت شاو به عنوان ریچارد Gastmann. ژاکلین بیسکت و فریدریش درنمت در فیلم نیز ظاهر شدند و دونالد ساترلند نقش جسد اولریش شیمید را بازی کرد. لیل داگور، هنرپیشه فیلم سینمایی آلمان، قبل از بازنشستگی در فیلم، آخرین نمایش خود را به نمایش گذاشت. این فیلم همچنین به عنوان قتل عام، قتل بر روی پل و فریب، مجددا منتشر شد. نسخه اصلی 105 دقیقه فیلم در بازار ویدئو خانگی منتشر نشده است. نسخه کوتاه تر 91 دقیقه ای بازسازی و منتشر شده در سال 2011 منتشر شده در نسخه Blu-ray در آلمان است .
این کتاب در سال1950 منتشر شده

«قاضی و جلادش» اثر «فردریش دورنمات» توسط محمود حسینی‌زاد ترجمه شده و ناشر آن نیز نشر ماهی است. «قاضی و جلادش» نیز مانند برخی دیگر از آثار دورنمات، زمینه پلیسی دارد و به همراه رمان «سوء ظن» در ایران منتشر شده است.
دورنمات نویسنده سوئیسی و یکی از داستان‌نویسان بزرگ آلمانی‌زبان قرن بیستم است. او هم به دلیل داستان‌هایش و هم به دلیل نمایشنامه‌هایش در جهان شناخته شده است.

از ایرانصدا بشنوید

اگر به داستان های پلیسی و جنایی علاقه مندید، این کتاب گویا را به شما پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • جالب بود
  • دانلود میکنه پخش نمیکنه.هی مینویسه محتوایی دانلود نشده.دیوونم کرد.درستش کنید دیگه.اه
  • بسیار زیبا و جذاب لطفا بازم از همین دست داستان های جنایی بیشتر بذارید
  • من لذت بردم ولی آخر داستان را احتمالا در هند یا معبد شائولین نوشته!
  • اصلا جالب نیست ، شایدم من اصلا دوست نداشتم
  • این کتاب در لیست * 1001 کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید * درج شده است، آن را از دست ندهید.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا