display result search
منو
باغ سیمانی

باغ سیمانی

  • 9 قطعه
  • 101 دقیقه مدت کتاب
  • 2603 دریافت شده
نویسنده: ایان مک ایوان
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
پدر و سرپرست یک خانواده فقیر انگلیسی که بیماری و عقده‌های روانی زیادی دارد؛ تصمیم می‌گیرد در محوطه خانه‌اش یک باغ سیمانی ایجاد کند که با مخالفت خانواده روبه‌رو می‌شود...

راوی پسر نوجوان و تازه‌بالغی به نام «جک» است که همراه با پدر و مادر، خواهر بزرگ‌ترش جولی و خواهر و برادر کوچک‌ترش سو و تام، زندگی می‌کند. خانه‌ی آنها که بزرگ و قدیمی و به شکل یک قلعه است، در خیابانی است که بیشتر خانه‌هایش داخل طرح افتاده‌ و تخریب شده‌اند و البته طرح هم رها شده و خیابان تقریباً متروکه است. آنها هیچ فامیل، دوست و آشنایی هم ندارند که رفت‌وآمدی داشته باشند؛ انگار که در یک جزیره باشند....
«پدرم رو نکشتم، اما بعضی وقت‌ها احساس می‌کردم یک‌جورهایی باعث مرگش شده بودم. ولی به دلیل هم‌زمانی‌اش با تغییر جسمی عظیمی که در من رخ می‌داد و اتفاقات پس از آن، مرگش بی‌اهمیت به نظر می‌رسید...».
کتابی مبهوت کننده، هراس‌انگیز، سرشار از تصاویری که مو به تن راست می‌کنند؛ دستاوردی که نتیجه استفاده درست «مک ایوان» از رئالیسم جادویی است و همین امر باعث شده یک سروگردن از رمان‌های سوررئال بالاتر باشد.
«باغ سیمانی» زندگی نوجوانی را به تصویر می‌کشد که تشنه‌ی بزرگسال شدن است؛ رمانی اسرارآمیز که در آن رویدادهای روزمره، گرچه سرشار از راز و رمز و رخدادهای خارق‌العاده است، اما عادی جلوه داده می‌شوند.
رمان با مرگ پدر خانواده آغاز می‌شود و مک ایوان حوادث روزمره و عادی زندگی را به گونه‌ای دلهره‌آمیز و ترسناک روایت می‌کند؛ طوری که منتقدان وی را تا مدت‌ها نویسنده‌ای در ژانر دلهره معرفی می‌کردند، زیرا آثار خوبی در این ژانر از وی به جا مانده است؛حتی برخی او را «ایوان‌دلهره» نامیده‌اند.
ایوان در این رمان از روایتی خطی بهره می‌گیرد و مانند اغلب داستان‌هایش، ماجراها را با زبانی ساده توصیف می‌کند.
مک‌ ایوان متولد سال 1948 انگلستان است. او در رشته ادبیات انگلیسی تحصیل کرد. ایوان جوایز ادبی بسیاری چون جایزه «سامرست موام»، جایزه شکسپیر آلمان، جایزه بوکر برای رمان «آمستردام» و یکی از قدیمی‌ترین و باارزش‌ترین جوایز ادبی انگلستان را با نام «جیمز تیت بلاک» را به دست آورده است. تاکنون از مک‌ایوان رمان‌های «سگ‌های سیاه» با ترجمه امیرحسین مهدی‌زاده و «خیالباف» و «آمستردام» با ترجمه میلاد ذکریا و همچنین «خیال‌پرداز» با ترجمه‌ منیژه اسلامی در ایران منتشر شده است.

از ایرانصدا بشنوید

باغ سیمانی رمانی است صمیمی، جالب لذت بخش و در عین حال دلهره آور که به علاقمندان به داستان های ترسناک و علاقمندان به سبک سورئال پیشنهاد می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • راوی خیلی عالی بود ولی داستانو خیلی دوست نداشتم 🤷🏻‍♀️
  • بدون شک اگر راوی کتابی استاد رضوی باشن اون کتاب عالی و به روز و انتخاب شده است ...داستان جالبی بود

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا