منو
مرد راه - جلد 2

مرد راه - جلد 2

  • 11 قطعه
  • 330 دقیقه مدت کتاب
  • 754 دریافت شده
این کتاب براساس زندگی شهید مدافع حرم، عبدالله اسکندری، نوشته شده‌است.

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی کتاب
سردار شهید حاج عبدالله اسکندری متولد 15 فروردین سال 1337 در محله‌ی قصردشت شیراز است. وی مقطع تحصیلی ابتدایی خود را در مدرسه‌ی عبدالرحیم برهان در قصردشت شیراز گذراند. اسکندری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در کار پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) فعال بود و به همین دلیل چندبار توسط ساواک موردتعقیب قرار گرفت.
عشق وافر او به امام خمینی (ره) سبب شد در سال 59، هم‌زمان با درگیری‌های کردستان، خود را به این شهر برساند و در خاموشی این غائله مثمر باشد. با حضور در جبهه‌های نبرد در سال‌های جنگ تحمیلی چندین بار مجروح شد، اما این اتفاق روح بلند و خستگی‌ناپذیر او را از خدمت بازنداشت.
سردار اسکندری در اول خردادماه سال 60 با یکی از دختران اقوامش ازدواج کرد و اول خردادماه سال 1393 به شهادت رسید که همسرش این تقارن را حکمتی از سوی پروردگار می‌داند.
حاج عبدالله در سال 60 به‌عنوان پاسدار عازم جبهه‌های نبرد شد و در هشت سال دفاع مقدّس مسئولیت‌های متعددی همچون جانشینی و ریاست ستاد تیپ امام هادی (ع)، جانشینی تیپ مهندسی و فرماندهی تیپ مهندسی را برعهده داشت. از دیگر مسئولیت‌های این شهید عزیز فرماندهی مهندسی رزمی امام هادی (ع)، فرماندهی تیپ 46 امام هادی (ع)، فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه مدینه‌ی منوره، فرماندهی مهندسی تیپ 42 قدر، فرماندهی مهندسی رزمی جبهه‌ی مقاومت و مدیر بنیاد شهید استان فارس است.
وی پس از بازنشستگی، برای دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) به سوریه رفت و در دفاع از حرم حضرت زینب کبری (س) در اولین روز خرداد 1393 در حلب به شهادت رسید. بنا به روایت‌های منتشرشده پیکر ایشان به دست گروه اجناد الشام افتاد و سر وی توسط یکی از فرماندهان این گروه تروریستی تکفیری از تن جدا شد.
از سردار اسکندری به عنوان نخستین مدافع حرمی یاد می‌کنند که به مانند مولایش، حضرت سیدالشهدا (ع)، سرش از بدنش جدا شده است. پیکر مطهر این سردار رشید بعد از 8 سال به کشور بازگشت.

* کتاب:
نویسنده: اکبر صحرایی
انتشارات:نشر شاهد
زبان: فارسی
سال چاپ: 1398
تعداد صفحات: 494

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا