منو
محشای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران - جلد 8 (رهبر یا شورای رهبری)

محشای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران - جلد 8 (رهبر یا شورای رهبری)

  • 8 قطعه
  • 36 دقیقه مدت کتاب
  • 935 دریافت شده
پژوهشکده‌ی شورای نگهبان کتاب محشای قانون ‌اساسی را تألیف و منتشر کرده‌است. این کتاب با تکیه بر مبانی و بنیان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و با استناد به منابع معتبر حقوقی در پی آن است که تفسیری ساده از هرکدام از اصول قانون اساسی داشته باشد.

از ایرانصدا بشنوید

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1357، نیاز مبرم به طراحی ساختارها و چارچوب‌های حکمرانی براساس مبانی و ارزش‌های بنیادینی همانند تحقق احکام و آموزه‌های اسلام در نظام اجتماعی، عدالت، استقلال، آزادی و ... منجر به آن شد که با تدبیر هوشمندانه‌ی امام خمینی (ره)، گروهی از منتخبان ملّت که اکثریت آن‌ها را فقها تشکیل می‌دادند، ظرف مدّت محدود چند ماه، متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را تدوین و تصویب کنند؛ متنی که پس از تأیید رهبر کبیر انقلاب اسلامی، در فرآیند همه‌‌پرسی به تأیید اکثریت ملّت ایران رسید.
قانون ‌اساسی جمهوری اسلامی ایران، به گواهی مقدمه‌ی آن، درپی تبیین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه‌ی ایران براساس اصول و ضوابط اسلامی بوده‌است. قانون اساسی از یک‌ سو، مجموعه‌ای از ساختار حکومتی در نظام سیاسی جدید، وظایف مقامات و حقوق و آزادی‌های عمومی و شیوه‌ی تضمین آن را بیان کرده‌است و از سوی دیگر، بیان‌گر مبانی، اهداف، ارزش‌ها و هنجارهای برتر نظام سیاسی با نگاه به آموزه‌های دینی است. همین امر برتری‌دهنده‌ی قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران نسبت به قوانین اساسی مدرن غربی است.
در این راستا، پژوهشکده‌ی شورای نگهبان کتاب محشای قانون ‌اساسی را تألیف و منتشر کرده‌است. این کتاب با تکیه بر مبانی و بنیان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و با استناد به منابع معتبر حقوقی در پی آن است که تفسیری ساده از هرکدام از اصول قانون اساسی داشته باشد.
این کتاب در شبکه‌ی رادیویی ایرانصدا، در قالب کتاب گویا، تولید و در وبگاه این شبکه‌ی رادیویی بارگذاری شده‌ و دریافت و شنیدن آن رایگان است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا