منو
طواف عشق

طواف عشق

  • 12 قطعه
  • 287 دقیقه مدت کتاب
  • 759 دریافت شده
کتاب «طواف عشق؛ بازنویسی واقعه»، کوشش «محمدحسین رجبی دوانی» است در جهت تلخیص و بازنویسی ترجمه‌ی مقتل مشهور «اللهوف علی قتلی الطفوف» سید بن‌ طاووس.


درباره‌ی کتاب:
به‌منظور احیای سنت حسنه‌ی مقتل‌خوانی و برای دست‌یابی هرچه سریع‌تر و مناسب‌تر شیفتگان حضرت سیدالشهدا (ع) به منابع اصلی، مجموعه‌ای از مقاتل معتبر در این کتاب گردآوری شده‌است. مطالب اصلی بازنویسی، و مطالب کم‌ارتباط و اشعار عربی و روایات ضعیف حذف شده‌است.
در این اثر، ابتدا درباره‌ی لهوف و سید بن طاووس مطالبی بیان شده و درادامه در سه فصلِ «از ولادت تا قیام»، «در وصف جنگ در کربلا و حوادث آن» و «در حوادث پس از شهادت امام حسین (ع)» درباره‌ی قیام امام حسین (ع) از مقاتل معتبر نکاتی آورده شده‌است.


درباره‌ی نویسنده:
«محمدحسین رجبی دوانی» مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام است. وی معاون پژوهشی دانشکده‌ی علوم اجتماعی و فرهنگی و استادیار تاریخ اسلام دانشگاه جامع امام حسین (ع) است.

زندگی و آثار
محمدحسین رجبی دوانی در 14 تیر 1339 در شهر قم در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. وی فرزند علی دوانی است. وی تحصیلات ابتدایی را در قم و دوره‌ی دبیرستان را در تهران سپری کرد. وی دارای مدرک دکتری تاریخ و تمدن ملل اسلامی از دانشگاه تهران و عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین (ع) است.
برخی از آثار وی:
1- کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی؛
2- تاریخ تحلیلی دوران امامت امیرالمؤمنین علی (ع)؛
3- پشتیبانی نظامی در سپاه‌های صدر اسلام؛
4- ترجمه و تلخیص و بازنویسی لهوف سید ابن طاوس؛
5- مقالاتی در دانش‌نامه‌ی امام علی (ع) و برخی مجلات علمی - پژوهشی و تخصصیِ تاریخی.
از خصوصیات آثار او بیان شیوا همراه با مستندات تاریخی است.

* کتاب:
طواف عشق: گزیده و بازنویسی لهوف سید بن طاووس
نویسنده: محمدحسین رجبی دوانی
تعداد صفحات: 144

از ایرانصدا بشنوید

براساس مقدمه‌ی کتاب، انگیزه‌ی ابن‌طاووس از تألیف کتاب لهوف آن است که زائران امام حسین (ع) در کنار کتاب مصباح الزائر، نوشته‌ی دیگر ابن‌طاووس، کتاب مختصری نیز برای آشنایی با مقتل و یادکرد مصائب عاشورا داشته باشند و به همین جهت آن را مختصر نوشته‌است تا ضمیمه‌ی مصباح الزائر باشد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار عالی تشکر از خانم محتشمی لطفا کتاب های دیگری از آقای رجبی دوانی گویا کنید
  • بسیار عالی واقعا ابتکار هنرمندانه ای است
  • من کیف کردم
  • خیلی عالیه دست مریزاد 🙏
  • سلام. با تشکر از زحمات کلیه عزیزان. بهتر نیست حافظه ای برای پخش در نظر گرفته شود تا از جایی که شنیده شده ادامه پیدا کند؟ در موقعیتی مجبور به قطع پخش میشویم و ممکن است چند روزی برای گوش دادن به باقی کتاب زمان ببرد

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا