منو
چکیده‌ تاریخ ایران (جلد اول)

چکیده‌ تاریخ ایران (جلد اول)

  • 8 قطعه
  • 258 دقیقه مدت کتاب
  • 928 دریافت شده
نویسنده: محمود علمی
راوی: مسعود فروتن
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب گویا شرحی مختصر از تاریخ تمدن کهن و پهناور کشور «ایران» از آغاز تا دوران معاصر است.

آغاز دوران تاریخی انسان زمانی است که بشر خط را اختراع کرد و پس از آن، از گزارش زندگانی او اطلاعات و اسناد نوشتاری به دست آمده است. برای زمان رخ‌‌دادهای تاریخی باید مبداء و آغازی تعیین گردد؛ بنابراین مسیحیان سال میلاد حضرت عیسی (ع) و مسلمانان سال هجرت حضرت محمد (ص) را آغاز تاریخ خویش قرار داده‌اند.
تاریخ ایران بزرگ (ایران‌زمین یا ایران‌‌‌شهر) شامل محدوده‌‌ی جغرافیایی و حوزه‌‌ی تمدنی فلات ایران و جلگه‌های مجاور آن است و تمام مرزهای سیاسی کشورهایی را که تحت تسلط ایرانیان بود، در بر می‌گیرد.
«هگل»، فیلسوف بزرگ آلمانی، ایرانیان را نخستین ملت تاریخی و شاهنشاهی ایران را اولین امپراتوری تاریخ می‌داند. هنگامی که سخن از تاریخ ایران می‌‌‌شود، باید به این نکته توجه داشت که آیا منظور تاریخ اقوام و مردمانی است که از آغاز تاریخ تا کنون در مرزهای سیاسی ایران امروزی زیسته‌اند یا تاریخ اقوام و مردمانی است که خود را ایرانی می‌خوانده‌اند و در جغرافیایی که دربرگیرنده‌‌ی ایران امروز و سرزمین‌هایی که از دیدگاه تاریخی بخشی از ایران بزرگ (ایرانشهر) بوده‌است، زیسته‌اند. از همین روی گاه تاریخ ایران را از ورود آریایی‌ها به فلات ایران آغاز می‌کنند؛ ولی این به این معنی نیست که فلات ایران تا پیش از ورود ایشان خالی از سکنه یا تمدن بوده‌ است. پیش از ورود آریاییان به فلات ایران تمدن‌های بسیار کهنی در این محل شکفته و پژمرده شده بودند و تعدادی نیز هنوز شکوفا بودند.
به هر روی، تاریخ ایران را به دو بخش اصلی تقسیم می‌کنند:
1- تاریخ ایران قبل از اسلام
2- تاریخ ایران بعد از اسلام.

تاریخ ایران «پیش از اسلام» خود به سه بخش تقسیم می‌شود:
1- ایران پیش از تاریخ؛
2- مهاجرت اقوام آریایی‌ به ایران؛
3- ایران باستان.
بعد از ظهور اسلام و حمله‌‌ی اعراب به ایران و گرویدن ایرانیان به دین اسلام، دوره‌‌ی جدیدی از تاریخ ایران آغاز می‌شود که تا دوران معاصر را در بر می‌گیرد (تاریخ ایران بعد از اسلام).

این کتاب گویا مشروحی مختصر و موجز از آغاز رسمی تاریخ ایران بعد از ورود اقوام آریایی به فلات مرکزی ایران تا پایان سلسله‌‌ی قاجاریه است و تا آن‌جا که ممکن بوده، نام سلسله و نام پادشاهان و دولتمردان هر سلسله به‌طور اختصار و جداگانه بیان شده است. همچنین نام و نشان اغلب وزرا و دولتمردان و دانشمندان و تا اندازه‌ای تأثیرگذاری آنان در هر مورد شرح داده شده و گاهی هم از بعضی از سلسه‌ها و حکومت‌های گمنام تاریخ ایران نیز سخن به میان آمده است.

* جلد اول این کتاب مشتمل بر بخش‌های زیر است:
1- تاریخ اساطیری ایران: اسطوره‌ها و افسانه‌های ایرانی بیشتر ریشه‌‌ی آریایی دارند و تا میزان بسیار بالایی میان اقوام ایرانی و هندی مشترک‌‌اند. آنچه امروز از اساطیر کهن ایرانی باقی‌ مانده، بیشتر به اَوستا بازمی‌گردد. همچنین مختصری از آن‌ها به‌صورت محدود، در سنگ‌نبشته‌های فارسی باستان و متون غیر ایرانی به‌ویژه یونانی آمده‌ است. اما عمده‌‌ی تاریخ اساطیری ایران از دوره‌‌ی اشکانیان و سپس ساسانیان ثبت و بعدها به فارسی و عربی ترجمه شد. «شاهنامه‌‌ی فردوسی» مهم‌ترین منبع شناخت تاریخ اساطیری ایران است.
2- تاریخ اقوام آریایی، دولت ماد، سلسله‌‌ی هخامنشیان؛
3- تاریخ سلسله‌‌ی اشکانیان؛
4- تاریخ سلسله‌‌ی ساسانیان؛
5- تاریخ ظهور اسلام، خلفای راشدین، امویان (بنی امیه) و عباسیان؛
6- تاریخ سلسله‌های طاهریان، علویان، صفاریان، سامانیان و دیلمیان.

* در تهیه و تولید این کتاب گویا، از مشاوره‌های ارزشمند جناب آقای «دکتر وحید اسدی» (استاد تاریخ، مشاور و مدیر هماهنگی و نظارت فضای مجازی معاونت صدا) استفاده کردیم و از ایشان سپاسگزاریم. همچنین از جناب آقای «سعیدرضا علمی» مدیریت انتشارات «بدرقه جاویدان» قدردانی می‌کنیم که فرصت گویا شدن این کتاب را در اختیار مجموعه‌‌ی «ایران‌صدا» قرار دادند.

* گفتنی است در تهیه‌‌ی این کتاب گویا تلاش شده تا حد امکان، شیوه‌‌ی صحیح تلفظ و خوانش «فهرست اعلام» (اسامی سلسله‌ها، افراد، مکان‌‎ها و ...) با استناد به منابع معتبر تاریخی (فارسی، عربی و لاتین)، استخراج و به کار برده شود. اگرچه ممکن است نقصی هم در کار باشد که پیشاپیش از مخاطبان محترم و فرهیخته‌‌ی ایران‌صدا پوزش می‌‌خواهیم.

از ایرانصدا بشنوید

«چرا تاریخ نمی‌خوانیم و نمی‌دانیم؟» شاید این مهم‌ترین پرسشی باشد که باید هرکدام از ما «ایرانیان» از خود در طول تاریخ می‌پرسیدیم و نپرسیدیم. اگر چنین بود و در جست‌‌وجوی پاسخ آن، نگاهی به گذشته‌‌ی پر فرازونشیب تاریخ «ایران‌‌زمین» می‌انداختیم، از شکست‌ها درس می‌گرفتیم و از پیروزی‌ها پلی به‌‌سوی آینده می‌ساختیم و شاید اکنون بر فراز قله‌‌ی دیگری از تاریخ جهان ایستاده بودیم. بنابراین به شما شنونده‌‌ی گرامی و فرهیخته تبریک می‌گوییم که با شنیدن این کتاب گویا، گامی بزرگ به‌‌سوی دانستن آنچه از آن غفلت شده است، برمی‌دارید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • موضوع به این جذابی رو ایکاش با چندین صدا تولید میکردید و کمی به نمایش نزدیک تر میبود
  • سلام . هرچقدر سعی کردم تحمل کنم گوش بدم نتونستم چرا انقدر کلمه کلمه و نفس زنان صحبت میکنن ایشون. خیلی حالم گرفته شد و گوش ندادم و نمیدم دیگه
  • اصلا قابل تحمل نیست و روی اعصاب میره
  • صدای راوی خسته کننده است، بیشتر از چند دقیقه نتونستم تحمل کنم

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا