منو
تیر سیاه

تیر سیاه

  • 7 قطعه
  • 101 دقیقه مدت کتاب
  • 2003 دریافت شده
این کتاب روایت زندگی «ریچارد شلتون»، جوان خوش‌قلب و مهربانی است که راهش را در کنار افرادی بی‌رحم و قدرت‌طلب، گم کرده، و دست زندگی او را به مسیرهای عجیبی می کشاند.

درباره‌ی کتاب
«تیرِ سیاه» که نام‌های دیگری همچون: «کمان سیاه» یا «طراوه‌ی مرداب» دارد، داستان برهه‌ای از جوانیِ ریچارد شلتون است. پدر ریچارد را چند سال پیش به قتل رسانده‌اند. سِر دانیل، سرپرستی ریچارد را به عهده گرفته و ثروت پدری‌اش را تا بزرگ‌شدنِ ریچارد در اختیار خواهد داشت. اما پسر جوان از گوشه و کنار می‌شنود قاتل پدرش کسی نیست جز سر دانیل و دو نفر از دوستانش.
با ورود پسرکی به نام جان که سر دانیل اسیرش کرده، زندگی ریچارد هم وارد مرحله‌ی دیگری می‌شود. ریچارد به ستم‌های سردانیل پی می‌برد و با گروهی از دشمنانش متحد می‌شود. جان یا جوآنا را که در حقیقت دختر است و به لباس پسران درآمده، نجات می‌دهد... .

درباره‌ی نویسنده
«رابرت لویی بالفور استیونسون» در سال 1850 در ادینبورگِ انگلستان به دنیا آمد. خانواده‌ی مرفّه و کودکیِ پر ناز و نعمتی داشت، اما از نوجوانی به بیماری سختی دچار شد. بیماری، تا پایان زندگی همراهش بود و رنجش داد. در جوانی به وکالت مشغول شد، اما بیماری و دلبستگی‌نداشتن به وکالت وادارش کرد به ادبیات رو بیاورد. او نوشتن داستان و سفرنامه و روزنامه‌نگاری را بسیار دوست داشت.
مقالات و نوشته‌های رابرت در روزنامه‌ها خوش درخشید. او آماده بود تا به شهرت برسد، اما هنوز موفق نشده بود نوشتن رمان و داستان را آغاز کند. دلیلش سفرهای مداوم از شهری به شهر دیگر بود. پزشک‌ها توصیه کرده بودند برای بهبود حال جسمی، آن‌قدر سفر کند تا شهرِ سازگار با وضعیت بدنی‌اش را پیدا کند. اما سرانجام موفق شد اولین اثر محبوبش (جزیره‌ی گنج) را بنویسد. کار، چنان گُل کرد که همه مشتاق خواندن آثار بعدی‌اش بودند. استیونسون تشویق شد و پس از نوشتنِ تیرِ سیاه، شاهکارش یعنی «دکتر جکیل و آقای هاید» را خلق کرد. شوربختانه نویسنده‌ی شیرین‌کار، فرصت و اوقات کافی و مناسب برای نوشتن نداشت. فقط در فاصله‌ی میان دو وضعیت بدِ جسمانی دست به قلم می‌برد. برای همین، فقط چند اثر دیگر نوشت؛ آثاری مانندِ پرنس اوتو، فرزند ربوده‌شده، آدم‌ربایی، هزارویک شبِ جدید و مجموعه شعر برای کودکان.
بیماری مهلت نداد نویسنده‌ی محبوب، مشهور و زبردست، کارهای بیشتری بنویسد. رابرت لویی استیونسون در سال 1894 در غربتِ یکی از جزایر اقیانوسیه، در سن چهل‌و‌چهارسالگی با زندگی خداحافظی کرد.

*کتاب:
The Black Arrow Annotated
Originally published: October 20, 1883
Author: Robert Louis Stevenson
Pages: 392 (first edition)
Genre: Historical, Adventure, Romance novel
Adaptations: Black Arrow (1985), The Black Arrow (1948), The Black Arrow (2006), The Black Arrow (1911)

*فیلم:
Initial release: March 18, 1948
Director: Gordon Douglas
Adapted from: The Black Arrow Annotated

*فیلم:
Release date: January 6, 1985 (USA)
Director: John Hough
Adapted from: The Black Arrow Annotated
Story by: Robert Louis Stevenson
Producers: Harry Alan Towers, Andrés Vicente Gómez, Michael-John Biber

*سریال:
First episode date: October 12, 2006
Final episode date: November 9, 2006
Adapted from: The Black Arrow Annotated
Language: Italian
Writers: Nicola Lusuardi, Robert Louis Stevenson

از ایرانصدا بشنوید

«رابرت لوئیس استیونسون» با نوشتن «جزیره‌‌ی گنج» به همگان ثابت کرد که یکی از رمان‌‌‌نویسان برتر دنیاست. استیونسون فاصله‌‌‌ی میان خیال و واقعیت را به شکل شگفت‌‌‌آوری از بین می‌‌‌برد. تک‌‌‌تک کلمات او گواه بر این است که او ذهنی بسیار قوی داشته و توانسته است تخیلش را به بهترین شکل روی کاغذ بیاورد. خواندن کتاب «تیر سیاه» را به دل‌‌‌بستگان و طرف‌‌‌دارن قلم این نویسنده‌ی بزرگ پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • درود و سپاس از زحمات شما برای تهیه این کتاب🙏🙏🙏🙏🙏🙏

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا