منو
ویرانی دروازه‌ شرقی(جلد چهارم)

ویرانی دروازه‌ شرقی(جلد چهارم)

  • 13 قطعه
  • 338 دقیقه مدت کتاب
  • 769 دریافت شده
نویسنده: وفیق السامرایی
راوی:
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
کتاب «ویرانی دروازه‌ شرقی» به قلم سرلشکر «وفیق سامرایی»، مسئول اطلاعات ارتش عراق، است. این کتاب با ترجمه‌ی «عدنان قارونی» منتشر شده است. این کتاب ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که به آن جذابیتی خاص بخشیده است.


آشنایی با حزب بعث، تبیین علل وقوع جنگ عراق و ایران، وضعیت نیرو‌های دو طرف، استفاده از سلاح‌های شیمیایی در برابر نیرو‌های ایرانی، تحلیل عملیات‌های ایران در صحنه‌ی نبرد، کمک‌های خارجی به عراق در طول جنگ، ساختار حکومتی عراق، روند برکناری‌ها و اعدام‌ها در عراق، نارضایتی مردم، اهداف عراق بعد از جنگ با ایران و تشریح جنگ کویت و عراق، از مباحث کتاب «ویرانی دروازه شرقی» است.
در قسمتی از این اثر و از زبان وفیق السامرایی آمده است: «جنگ وارد هشتمین سال خود شده بود و هیچ نشانه‌ای دال بر پایان آن به چشم نمی‌خورد. تدریجاً نبرد‌ها از قلمروِ ایران به مناطق مرزی و از آنجا به داخل خاک عراق کشیده شده بود و کار به جایی رسیده بود که شهر و بندر فاو و شهر حلبچه و حاجی عمران در شمال و بخش‌هایی از اراضی شرق بصره و همچنین بخش‌هایی از مناطق نفت‌خیز مجنون (یکی از غنی‌ترین مناطق نفت‌خیز عراق) به اشغال ایرانی‌ها درآمده بود... ما ابتکارعمل را از دست داده بودیم و منتظر می‌نشستیم تا ایرانی‌ها عملیات خود را انجام دهند و ما قربانی بدهیم.»

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «ویرانی دروازه شرقی» را به علاقه‌مندان و پژوهشگران تاریخ معاصر پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • از ایران صدا بابت این مجموعه شنیدنی و جالب سپاسگزاری میکنم.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا