منو
استراتژی نظامی ایران - عملیات ثامن الائمه (جلد دوم)

استراتژی نظامی ایران - عملیات ثامن الائمه (جلد دوم)

  • 6 قطعه
  • 176 دقیقه مدت کتاب
  • 277 دریافت شده
در کتاب عملیات ثامن‌الائمه(ع) که به همّت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدّس منتشر شده است، گوشه‌ای از دلاوری‌‌های سربازان وطن را در هشت سال دفاع مقدّس می‌خوانید.

درباره‌ی کتاب:
کتاب «عملیات ثامن الائمه(ع)، مبدأ تحول در استراتژی نظامی ایران» در شش فصل این عملیات را بررسی کرده است.
در فصل اول، با بررسی «محیط بین‌‌المللی» و ساختار نظام بین‌الملل در زمان وقوع جنگ، تعامل انقلاب اسلامی با نظام بین‌‌الملل و کنشگران اصلی آن بیان شده است.
در فصل دوم، «استراتژی نظامی عراق» تحلیل و بررسی شده است.
در فصل سوم، «بحران داخلی و مسئله‌‌ جنگ» توصیف و تحلیل شده است.
در فصل چهارم، «استراتژی نظامی ایران» واکاوی شده است. در این فصل وضعیت نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه و بسیج بیان شده و همچنین استراتژی نظامی ایران از زمان تجاوز عراق تا قبل از عملیات ثامن‌‌الائمه بررسی و تحلیل شده است. مباحث این فصل امکان مقایسه‌‌ی تحول و استراتژی نظامی ایران را که پس از عملیات ثامن الائمه به‌وجود آمد، فراهم می‌کند.
فصل پنجم، شامل شرح و بررسی عملیات در پنج مبحث است:
ابتدا موقعیت جغرافیایی منطقه عملیات بررسی شده تا روشن شود که عملیات در چه منطقه و با چه ویژگی‌‌های جغرافیایی اجرا شده است. در مبحث دوم، چگونگی محاصره‌‌ی آبادان و اشغال شرق کارون در بدو تجاوز ارتش عراق به ایران، در نیمه‌‌ی دوم مهرماه 1359 بازگو شده است. طراحی عملیات، بحث بعدی این فصل است که دلایل انتخاب شرق کارون، عوامل مؤثر در طراحی عملیات و طرح مانور، مهم‌ترین موضوعات آن است. در بحث چهارم آماده‌سازی زمینه‌ی اجرای عملیات بیان گردیده است. سرانجام نیز شرح عملیات و چگونگی عقب‌راندن و آزادسازی شرق کارون و درنتیجه شکستن محاصره‌ی آبادان آمده است.

از ایرانصدا بشنوید

ایــن مجموعـه، گزارش نبردهای اصلی رزمندگان اسلام در مقابله با ارتش عـراق و هـم‌پیمانـانش است. این کتاب با هدف دسترسـی آسـان‌تر و آشـنایی بیشـتر علاقه‌مندان و محققان با وقایع جنگ آماده شده است و هــر جلـد آن بـه یکـی از عملیات‌هـای اصلـی جمـهوری اسـلامی علیـه متجـاوزان اختصاص دارد. علاقه‌مندان به تاریخ دفاع مقدّس را به شنیدن این اثر دعوت می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا