منو
آتیلا

آتیلا

 • 6 قطعه
 • 102 دقیقه مدت کتاب
 • 2001 دریافت شده
این کتاب درباره‌ی «آتیلا» رهبر قوم «هون» نوشته شده است. او در زمان حیاتش بزرگ‌ترین امپراتوری را در اروپا، از رود اورال تا دانوب، داشت.

درباره‌ی کتاب
داستان زندگی آتیلا خلاصه‌ای است از رمانی 18جلدی به قلم «لوییز دِ وول» که بعدها نسخه‌ای مجمل و فشرده با نام «آتیلا، بلای آسمانی» را نیز ارائه کرد.
«آتیلا» سردارِ جنگ‌جوی فاتح و بی‌رحمی از اقوام زردپوست نزدیک به چین و مغول بود که در دوران فرمان‌روایی، بزرگ‌ترین امپراتوری را داشت. رومی‌ها به او لقب «تازیانه‌ی خداوند» داده بودند.
آتیلا شجاعت و تیزهوشی و اراده‌ی فوق‌العاده‌ای داشت. با وحشتی که در دل‌ها می‌آفرید، دروازه‌ها را به روی خود و سپاهش می‌گشود. کشورهای بسیاری زیر سیطره‌اش بودند، اما مانند هر حکم‌‌رانی، دوران فرمان‌روایی‌اش محدود بود.
با مرگ آتیلا، اپراتوری وحشتش از هم پاشید، اما نام و آوازه‌اش همچنان در بخش سیاه تاریخ ماندگار شد.

درباره‌ی نویسنده
بعضی از نویسندگان بزرگ، چنان در گونه‌ای خاص غرق می‌شوند که اگر اثری متفاوت با گونه (ژانر) دلخواهشان بنویسند، موجب حیرت خواهد شد. مانند لوییز دِ وول (Louis De Wohl) که گویی خودش را وقف نوشتن درباره‌ی کتاب مقدّس و قدّیسین کرده بود.
نام اصلی‌ او «لودویگ فون وول» (Ludwig Von Wohl) بود. در سال 1903 در برلین آلمان، در خانواده‌ای فقیر، به دنیا آمد. از کودکی استعداد نوشتن داشت. خانواده‌اش کاتولیک بودند و باورهای مذهبی در پسر کوچکشان اثر عمیقی گذاشت.
لودویگ به تحصیل و نوشتن علاقه‌ی فراوانی نشان داد. به‌سبب تنفر از تفکّر نازی‌ها در آلمان، وطنش را ترک کرد و به انگلستان رفت. حتی نامش را هم عوض کرد و نام «لوییز دِ وول» را بر خود گذاشت.
دِ وول که ستاره‌شناسی خوانده بود، به خدمت سازمان اطلاعاتی انگلستان (MI5) درآمد و در جنگ جهانی دوّم، خدمات ظریفی به متفقین کرد. مدّتی هم به آمریکا سفر کرد.
لوییز، از ابتدای زندگی‌اش تا پایان عمر، هرچه نوشت، ردّی قوی یا حتی کم‌رنگ از مسیحیت، کلیسا، مسیح و قدّیسین داشت. او نویسنده‌ای پُرکار بود که بیش از 50 اثر نوشت. او همچنین دست به نوشتن فیلم‌نامه‌های متعددی زد و کارگردانان مشهوری از آثارش فیلم سینمایی ساختند.
مهم‌ترین رُمان‌های او عبارت‌اند از: نیزه، نور آرام، آتیلا، شعله‌ی بی‌قرار، ستارگان جنگ و صلح، محاصره‌ی بهشت و آخرین صلیبیون.
لوییز د وول در ژوئن 1961، در 58سالگی، در سوئیس درگذشت.

*کتاب:
Attila the Hun
Author: Louis De Wohl
Publisher: ‎ Bantam Books; Bantam edition (February 1, 1964)

از ایرانصدا بشنوید

اگر به رمان‌های تاریخی و عاشقانه علاقه‌ دارید، شنیدن این کتاب جذّاب و هیجان‌انگیز را از دست ندهید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خانم عطاللهی لطفا خودتون هم داستان روایت کنین صداتون خیلی عالی است
 • خیلی عالی حتما کتابش رو میخرم
 • بسیار لذت بردم🙏🙏
 • احسنت وخسته نباشیدخدمت عوامل بخصوص نویسنده وراوی محترم،این کتاب سالهاتوی کتابخونمون بودولی جرات نمی کردم سمتش برم ازبس حجیم وطولانی بود،واقعاباورم نمیشه که این کتاب دراین اندازه به زیبایی وروان بودن نوشته وتولیدبشه،عالی عالی عالی🌹🌹🌹👍👍👍👍👍
 • خیلی شبیه داستان رستم و سهراب بود.
 • من فکر میکردم اول داستان اساطیری و افسانه ای و وقتی فهمیدم براساس واقعیت دلم خیلی سوخت در کل لذت بردم میدونم اصل کتاب ۸۰۰۰ صفحس و واقعا خسته نباشید که انقدر خوب و روان به صورت خلاصه ارائه دادید.ممنونم از زحماتتون
 • اگر داستان‌ها و فیلمهایی مشابه اسپارتاکوس و گلادیاتور رو دوست دارید، حتما از این کتاب هم لذت خواهید برد. واقعا نگارش و روایت داستان عالی بود. ممنون ایرانصدا، مهرنوش زاهدی
 • صدای راوی عالیه .داستان خوبی بود .سپاس فراوان مینا
 • تورفتی برای آب و خاک ناموس ولی برخی ماندن برعکس شما ..... خدایا کمکشان کن ایران زنده بماند......
 • بسیار عالی مخصوصا صدای راوی خیلی خوب بود .بینهایت سپاس .مینا
 • این نوشته باید یک شاهکار باشه آخه کی قادر هست که یک رمان 18 جلدی رو در 100 دقیقه خلاصه کنه و بتونه مطلب رو ادا کنه کسی که قادر به چنین کاری هست و توانایی این رو داره که اینچنین اقتباسی بکنه باید نامش رو در مفاخر ادبیات کشور ثبت کرد 18جلد کتاب با اقتباسی حرفه ای در 100 دقیقه به شما ارائه میشه
 • خوب بود

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا