منو
چونان چشمه‌ای خون‌باره جوش

چونان چشمه‌ای خون‌باره جوش

  • 9 قطعه
  • 140 دقیقه مدت کتاب
  • 2206 دریافت شده
نویسنده: عباس شادروان
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این داستان، روایت آغاز حرکت «مختار بن عبید ثقفی» در پشتیبانی از سالار شهیدان «امام حسین(ع)» است که آن‌گونه که انتظار می‌رفت، محقق نشد.

با شنیدن خبر شهادت «مسلم بن عقیل»، «مختار بن عبید ثقفی» که در راه کوفه برای پیش‌‌‌گامیِ بیعت با آقایش «امام حسین(ع)» بود، زار و پریشان قصد جان و خانمان «عبیدالله بن زیاد» را کرد. برای رسیدن به مقصود در برابر یاران خودی، خود را خلع سلاح کرد و به کوفه درآمد.
«حارث» بی‌رحم به گمان آنکه مختار برای تبعیت از امیر کوفه آمده، او را نزد عبید الله بن زیاد برد، ولی سعایت‌کنندگان زیاد را بر آن داشتند تا او را به زندان درافکند.
مختار بن عبید ثقفی به فرمان عبیدالله ابن زیاد به زندان درافکنده شد و چندی گذشت تا «شیخ کثیر»، ملاّی ملاخانه هم به همان بند افتاد و چون مختار را به جا آورد، مصمم شد تا برای او کاری کند. مختار کاغذ و قلم و دواتی خواست و کثیر پس از آزادی به کمک زندان‌بان آنها را به او رساند و مختار مرقومه‌ای نوشت و به همراه کثیر برای شوی خواهرش «عبدالله عمر» فرستاد. خواهر با دیدن نامه و مطلع شدن از حال برادر، از شوی خود خواست تا برای آزادی وی بکوشد و عبدالله هم نامه‌ای برای «یزید بن معاویه» نوشت و به کثیر سپرد تا آن را به یزید برساند و پاسخ بیاورد.
ولی دیدن یزید در بارگاهش به همین سادگی‌ها میسر نبود و کثیر هفده روز در کاروان‌سرای شهر بیتوته کرد، ولی موفق به دیدار نشد که نشد.
مؤذن مسجد کاروان‌سرا او را زیر نظر داشت و می‌دید که چگونه دست به دعا شده است، تا عاقبت جلوی کثیر را گرفت و ....

از ایرانصدا بشنوید

داستان واقعه‌ی عاشورا جزء غم‌‌‌بارترین روایت‌های تاریخ بشری است! آن‌چنان که تک‌‌‌تک قطعات این قصه، خود حکایتی خون‌بار دارند. قصه‌ی قیام مختار یکی از تکه‌های این واقعه است که در درون خود حکمتی معنوی را نهفته دارد. همیشه این سؤال باقی‌ است که چرا مختار که به یاری امام حسین(ع) شمشیر از نیام برکشیده بود، پیش از عاشورا به زندان افتاد؟ و سرنوشت او چگونه رقم خورد؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا