منو
خاک و خون(ویژه محرم)

خاک و خون(ویژه محرم)

 • 9 قطعه
 • 188 دقیقه مدت کتاب
 • 1446 دریافت شده
نویسنده: بابک صفی خانی
کارگردان: مجید همزه
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب گویای نمایشی حوادث رخ‌‌داده بعد از شهادت سالار شهیدان «حضرت اباعبدالله الحسین(ع)» را بررسی می‌‌کند.

در سال 61 هجری «خولی‌‌‌بن‌‌‌یزید» از جانب «عمر‌‌بن‌‌‌سعد» مأموریت یافت تا سرِ مبارک امام حسین(ع) را از کربلا به کوفه ببرد و به دست امیر کوفه، یعنی عبیدالله‌‌‌بن‌‌‌زیاد، برساند.
هنگامی که خولی، به امید پاداش‌‌‌گرفتن، سر مبارک امام حسین(ع) را نزد عبیدالله می‌برد، عبیدالله ادعا می‌کند که هرگز خواهان کشته‌‌‌شدن حسین نبوده و برای کسب تکلیف، خولی را با سر مبارک امام روانه‌‌ی شام می‌کند، تا خودِ یزید درباره‌‌ی عمربن‌‌سعد و به ادعای او تمردش از فرمان، تصمیم بگیرد.
از سویی دیگر «شمر‌‌بن‌‌ذالجوشن» برخی از مردان سپاه کوفه را برمی‌انگیزد تا به غارت غنایم و حتی اسب دواندن بر پیکر شهدا مبادرت کنند.
از سویی «یزید‌‌بن‌‌‌معاویه» نیز، بنابر توصیه‌‌ی مشاورش، صلاح را در این می‌‌بیند که انگشت اتهام را به طرف عمر‌‌بن‌‌سعد نشانه رود. او با عزل عمر‌‌بن‌‌سعد، به عبیدالله می‌‌فهماند که با نظریه‌‌ی او مبنی‌‌‌بر خودسر بودن عمربن‌‌‌سعد موافق است. سپس نامه‌ای را که حکم عزل عمر‌بن‌‌سعد است، همراه سر مبارک امام حسین(علیه السلام) به خولی می‌‌دهد تا نزد عبیدالله بازگرداند.
****شنونده گرامی، پیشاپیش از کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های نمایش پوزش می‌طلبیم.****

از ایرانصدا بشنوید

پس از شهادت امام حسین(ع) به دستور عمربن‌‌‌سعد، سر همه‌‌‎ی شهدا را از بدن جدا کردند، به جز دو شخص: یکی سر حضرت علی اصغر(ع)، زیرا امام حسین(ع) او را دفن کرد. دوم سر حرّ‌‌بن‌‌‌یزید ریاحی که خویشان او مانع از بریدن سر او شدند. به گزارش تاریخ، سرهای شهدا را بین طوایف مختلف تقسیم کردند تا به کوفه و شام ببرند و جایزه بگیرند. حال، ادامه‌‌ی ماجرا را در این روایت غم‌بار بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • غير ممکن بود که ابن زياد تنها به شام برود چونکه ترسو تر از اين حرفها بود. دوم اينکه در يک مدت کوتاه کمتر از چند روز به پيش يزيد برود و برگردد از محالات بود. سوم اينکه جون وزير يهودي يزيد را در اين داستان بي گناه به حساب آورده‌اند. اين داستان جاي نقد بسيار دارد.
  ممنون از نقدتون/ این کتاب از تولیدات سالهای دور رادیو بوده /قدردان شما
 • غیر ممکن بود که ابن زیاد تنها به شام برود چونکه ترسو تر از این حرفها بود. دوم اینکه در یک مدت کوتاه کمتر از چند روز به پیش یزید برود و برگردد از محالات بود. سوم اینکه جون وزیر یهودی یزید را در این داستان بی گناه به حساب آورده‌اند. این داستان جای نقد بسیار دارد.
 • اسلام علیک یااباعبدلله الحسین.
 • نمیدانم چقدر مطابقت تاریخی دارد و آیا بر مبنای واقعیت است یا خیر اما میدانم این معاونین می‌دانستند به جنگ با چه کسی میروند و از مقام و جایگاه امام حسین علیه السلام باخبر بودند خدا لعنتشان کند
 • نمیدانم چقدر مطابقت تاریخی دارد و آیا بر بنای واقعیت ایت
 • ممنون از شما اجرتون با امام حسین

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا