منو
یار دوست

یار دوست

  • 11 قطعه
  • 246 دقیقه مدت کتاب
  • 423 دریافت شده
این کتاب گویا بر اساس تاریخ شفاهی، بیان‌گر زندگی‌نامه، خاطرات و سرگذشت مرحوم «امیر سرلشکر محمّد سلیمی» فرمانده‌ی سابق ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

«محمّد سلیمی» (زاده‌ 1316 مشهد – درگذشته 10 بهمن 1394 تهران) سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دومین فرمانده کلّ ارتش (از خرداد 1379 تا شهریور 1384) بود. وی در کابینه‌ی اوّل میرحسین موسوی، به مدّت 4 سال، وزیر دفاع ملّی بود.
سلیمی فعّالیت نظامی را از سال 1335 در ارتش رژیم شاهنشاهی آغاز کرد. وی در ابتدای جنگ ایران و عراق، به مدّت یک سال (در فاصله‌ی سال‌های 1359 تا 1360) مسئول دفتر مشاوره‌ی نظامی امام خمینی (ره) و مسئول ستاد جنگ‌های نامنظم بود.
سلیمی از خرداد 1379، پس از کناره‌گیری «علی شهبازی»، با ارتقاء درجه از سرتیپی به سرلشکری، به فرماندهی کلّ ارتش منصوب شد و در شهریورماه 1384، پس از استعفا از این جایگاه، به‌ سِمت مشاور رهبر انقلاب اسلامی در امور ارتش منصوب شد.
محمّد سلیمی در سال 1379 از مقام معظم رهبری، «نشان درجه یک نصر» دریافت کرد. وی در تاریخ 10 بهمن 1394، پس از یک دوره‌ی طولانی بیماری، در سن 78 سالگی درگذشت.

از ایرانصدا بشنوید

سرلشکر سلیمی یکی از باسابقه‌ترین فرماندهان دوران دفاع مقدّس بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی وی را فرماندهی مؤمن، خوش‌سابقه و امتحان‌داده‌ی ارتش دانسته‌اند. کارنامه‌ی انقلابی و مذهبی وی، از دوران پهلوی تا پیروزی انقلاب و دفاع مقدّس، همیشه درخشان بوده است. آنچه می‌شنوید، روایت‌گرِ شخصیّت وطن‌پرست، مؤمن و مقتدر بزرگ‌مردی است که در نام نمی‌گنجد و خود، تاریخ گویای سرداران رشید ایران اسلامی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا