منو
شهید الکرخ

شهید الکرخ

  • 5 قطعه
  • 78 دقیقه مدت کتاب
  • 281 دریافت شده
نویسنده: محمد روستایی
کارگردان: فرزانه وطن نواز
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب گویا روایتی است مستند و نمایشی از زندگی‌نامه و خاطرات آزاده‌ی شهید «احمد روستایی».

«مریم»، نویسنده‌ی جوان رادیو، قرار است زندگی‌نامه‌ی ‌‌‌‌ «شهید احمد روستایی» را تبدیل به نمایش رادیویی کند. او به همراه بازیگران نمایش‌نامه که نقش شهید و خانواده‌اش را ایفا می‌کنند، صحنه‌هایی از گذشته را بازسازی کرده و از لحظه‌ی تولد شهید احمد روستایی نمایش را آغاز می‌کنند.
مریم شب‌ها خواب مادر شهید را پشت حصار زندانی با عکس پسر شهیدش در دست می‌بیند و در حالی که تلاش می‌کند به مادر شهید نزدیک شود، باد شدیدی او را به عقب می‌راند و او با وحشت بیدار می‌شود.
نمایش به‌خوبی پیش می‌رود تا اینکه مریم مشکوک به کرونا می‌شود....

* نوجوان هفده ساله ملایری «شهید احمد روستایی» در عملیات «مطلع‌الفجر» به اسارت دشمن بعثی درآمد. او مدت‌ها در زندان «الکرخ» عراق زندانی بود که در همان مکان نیز به شهادت رسید. اما هیچ‌کس از سرنوشت او آگاهی نداشت، تا اینکه در تفحص پیکر شهدا در زندان الکرخ، پیکر پاک این شهید والامقام بعد از 35 سال پیدا شد و نزد خانواده‌اش بازگشت.

از ایرانصدا بشنوید

تصور کنید نوجوانی 17 ساله برای نخستین‌بار در عمرش بار سفر می‌بندد، با قلبی پُرغرور برای دفاع از میهنش راهی جبهه‌ها شده و در همین نخستین سفر گرفتار چنگال دشمن می‌شود. کسی از سرنوشتش اطلاع ندارد، خانواده گمان می‌کنند در همان شب عملیات به شهادت رسیده و 35 سال برای بازگشت پیکرش انتظار می‌کشند؛ درحالی‌ که او تمام این مدت در زندان دشمن در اسارت بوده و حتی تاریخ و نحوه شهادتش مشخص نیست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام دست شما درد نکنه روح شهدا شاد راهشان پر رهرو
  • سلام دست شما درد نکنه روح شهدا شاد راهشان پر رهرو
  • تنها چیزی که می‌توانم بگویم اینکه گوش نده خب زورت کردند مگه؟ 😐
  • خسته نباشید چرا یک مدته دیگه کتاب خوب نمیذارید همش اینایی که میذارید از کتابهای جنگ و این مدل کتابهاست والا افسردگی گرفتیم

تصاویر

کتاب گویا