display result search
منو
سورنا

سورنا

  • 8 قطعه
  • 107 دقیقه مدت کتاب
  • 2235 دریافت شده
نویسنده: کریم علیزاده
راوی:
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«سورنا» یا «سورن» (سردار سپهبد رستم سورن پهلو)، (52–82 پیش از میلاد) فرزند «آرخش» (آرش) و «ماسیس»؛ سپهبد ایران در زمان اشکانیان، با وجود عمر کوتاهش، از شهرت خاصی در میان مردم باستان برخوردار بود.

«اُرُد»، اشک سیزدهم، یکی از سردمداران حکومت اشکانی، از اینکه شریک حکومتی‌اش، «مهرداد سوم» با بخشی از سپاه مملکت به ارمنستان لشکر کشیده بود، راضی نبود. گرچه دشمنی حکومت ارمنستان برای او واضح بود، اما از اینکه مهرداد سوم با تصمیم و رای خود و بدون مشورت با او به آنجا لشکر کشیده بود، نگرانی‌هایی داشت. برای همین مقام‌های لشکری و کشوری را فراخواند تا با آنها اتمام حجت کند و سرداری برای قشون برگزیند.
یکی از دعوت شدگان «سورنا»، سردار دلیر ایرانی، بود که در خاندان خود و حتی در میان دیگر مردم کشور، زبان‌زد خاص و عام بود و همه تحسینش می‌کردند.
اُرُد در سخنرانی مفصل خود ماجرای نابه‌سامانی‌های کشور را شرح داد و دلایل انتخاب سورنا را برشمرد. سورنا نیز در سخنانی از این اعتماد تشکر کرد و گفت که برای به دست آوردن آرامش کشور لازم است با زدوبندهای مالی و سیاسی و رشوه‌خواری مقام‌ها و سوء‌استفاده آنها از مقام و مال اندوزیشان از راه‌های نامشروع به شدت مبارزه کنیم و اعلام کرد که او به شدت با این گونه افراد، برخورد قانونی می‌کند.

از ایرانصدا بشنوید

«پلوتارک» تاریخ‌نگار شهیر یونانی در وصف «سورنا» می‌گوید: سورنا در دلیری و توانایی پیشروترین ایرانی پارتی، در دوران خود بود. همچنین او از سورنا به عنوان بلندقدترین و خوش چهره‌ترین مرد زمان خود یاد کرده ‌است. سرداری که «کراسوس» فرمانده رومیان در شرق را به شیوه جنگ‌آوری پارتیان که «جنگ پارتیزانی» نامیده می‌شد، به زانو درآورد. حال فرصتی است ارزشمند تا با شنیدن این کتاب به تاریخ کهن ایران زمین نقب بزنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا