display result search
منو
سرنوشت بچه شمرون

سرنوشت بچه شمرون

  • 8 قطعه
  • 105 دقیقه مدت کتاب
  • 2323 دریافت شده
نویسنده: محمدباقر رضایی
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«مهربان نیکدل» بعد از مرگ پدرش درس را رها می‌کند. او رفته رفته به یکی از آرایشگرهای خوب تهران تبدیل و کار و بارش سکه می‌شود. حالا همه دوستانی که رهایش کرده بودند، یکی یکی دور و برش را پر می‌کنند.

در همان آغاز کار یکی از معلم‌های دبستان که خیلی او را می‌آزرد، به محل کارش می‌آید و از او می‌خواهد که برای گرفتن وام، ضامنش بشود. مهربان نیکدل با این که از دست او ناراحت بود، اما مردانگی می‌کند و ضامن او می‌شود. وقتی از بانک بیرون می‌آید، خودش را سرزنش می‌کند که چرا این کار را برای او انجام داده است. در همین هنگام ناگهان دستی به شانه‌اش می‌خورد و یکی از دوستان دوران بچگی‌ و مدرسه‌اش، اسفندیاری، را که حالا پزشک شده است، می‌بیند. دو دوست با هم خوش و بشی می‌کنند و به طرف ارایشگاه به راه می افتند.
روزی دکتر اسفندیاری از او می خواهد که هرچه زودتر به خانه پدرش «اسفندیاری بزرگ» برود؛ چراکه می‌خواهد موهایش را اصلاح کند. مهربان بلافاصله به خانه اسفندیاری می‌رود و در حین پیرایش موهای سر او، حرف‌هایش را هم می‌شنود.
آقای اسفندیاری از او می‌پرسد: آیا زن گرفته‌ای یا نه؟ این در حالی است که دختر آقای اسفندیاری «شوکت» وقتی در را باز کرد، مهربان او را دید و پسندید.

* «سید محمود قادری‌ گلابدره‌ای» متولد 1318 در «گلابدره شمیران» است. او از شاگردان «جلال آل احمد» و بعد‌ها از دوستان وی بود. وی پس از پایان تحصیلات متوسطه، برای تحصیل در رشته ادبیات به دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران وارد شد؛ اما تحصیلش را نیمه‌‌کاره رها کرد. سپس در دانشگاه بین‌المللی لندن در رشته ادبیات انگلیسی درس خواند و در همان دوران با زنی سوئدی ازدواج کرد. گلابدره ای در سال های حضور در ایران کارهای متنوعی را تجربه کرده است. از شبانی در کوه‌های شمیران، گردو و بلال فروشی سرِ پل تجریش، تا مترجمی زبان سوئدی، مسئولیت انتخاب کتاب‌های ایرانی برای مهاجران ایرانی در سوئد، کارشناس ارشد مرکز پژوهش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اپراتوری و فوتره گرامتری سازمان نقشه‌ برداری و....
سید محمود گلابدره‌ای در 15 مرداد سال 1391 در سن 83 سالگی و بعد از گذراندن یک دوره‌ بیماری در بیمارستان الغدیر تهران از دنیا رفت.
از محمود گلابدره‌ای تاکنون 33 کتاب منتشر شده که نخستین آن «سگ کوره‌پز» در سال 1349 منتشر شد. وی در سال 1350 رمان «پر کاه» را نوشت و «بادیه» را در سال 1356 به چاپ رساند؛ رمانی که «عباس کیارستمی» فیلم‌نامه‌ای اقتباسی بر اساس آن نوشت. رمان‌های پرستوها، دال، حکومت نظامی، سنگ به مثقال، آقا جلال، سفر به حجله‌گاه عشق، ده سال هوم لسی در آمریکا و ... از دیگر آثار وی هستند.
«داریوش مهرجویی»، از رمان «دال» فیلمنامه‌ای با نام «صحرای سرد» نوشته که موضوع آن در سوئد می‌گذرد و به زبان‌های دیگر نیز برگردانده شده‌ است.

* مخاطب گرامی آنچه را می‌شنوید براساس نسخه اول چاپ شده کتاب «سرنوشت بچه شمرون» است که با همراهی و مشاوره «علی خلیلی» (وصی ادبی نویسنده) تنظیم رادیویی شده است.

از ایرانصدا بشنوید

«محمود گلابدره‎ای» را می‌توان یکی از جنجالی‌ترین نویسندگان قبل و بعد از انقلاب دانست. زندگی او سرشار از ماجراهای عجیب و غریبی بود که بخشی از آن در رمان «سرنوشت بچه شمرون» آمده است. در این رمان، ما با بخشی از ماجراهای تأثیرگذار زندگی این نویسنده که همواره از حق می‌گفت و می‌نوشت، اما زندگی‌اش به ناحق از هم پاشیده شد، آشنا می‌شویم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • آقای رضوی عالیه داستان رو هم دوست داشتم
  • بله اهنگهازیادوطولانی
  • همه چیز عالی فقط آهنگ بین فصول روی اعصاب
  • وای لذت می برم خدایا چقدر زحمت کشیدید، یک دنیا ممنون🙏
  • همیشه سالم باشی،چنین صدایی جزمحبت لایزال الهی چیزی دیگر نمیتوان نامید امیدوارم همیشه موفق باشی وباصدایت برای همه خاطره بسازی و....یه عالمه تشکربهنام🙌
  • 👏 👏 🌹 🌹 👌 👌
  • نفست گرم، استاد بهروز رضوی! پایدار و سرافراز باشید،،، حال و هوای طهرون قدیم،،

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا