منو
درسو اوزالا

درسو اوزالا

  • 8 قطعه
  • 110 دقیقه مدت کتاب
  • 3399 دریافت شده
«درسو اوزالا» داستان انس و دوستی یک افسر مهندس روس با پیرمردی جنگلی است که با طبیعت چنان پیوند روحی و جسمی دارد که ناگسستنی است.

در سال 1902 دولت روسیه تزاری کاپیتان «ولادیمیر آرسنیف» را برای نقشه‌برداری از مناطق شمالی سیبری به این منطقه می فرستد و گروهی از سربازان نیز او را همراهی می‌کنند. درطول انجام این مأموریت آنها با یک شکارچی محلی به نام «درسو اوزالا» آشنا می‌شوند که راهنمایی آنان را بر عهده می‌گیرد. درسو به آنها چگونگی برخورد با طبیعت و احترام به آن را می‌آموزد و باعث تغییر نوع نگرش آنها به زندگی می‌شود و بدین ترتیب دوستی عمیقی بین او و کاپیتان آرسنیف شکل می‌گیرد.
افسر مهندس روس از دانش ذاتی و غریزی «درسو اوزالا» در ارتباط با طبیعت، کوه و جنگل، چنان حیرت‌زده می‌شود که دلش نمی‌آید پیرمرد را به حال خود در آن مناطق پرخطر، رها کند. اما خود پیرمرد می‌گوید که اگر به شهر بیاید و بخواهد برای هیزم و آب، پول بدهد، مرگش حتمی است. سرانجام، افسر مهندس، او را با خود به شهر می‌برد، اما ...

* «آکیرا کوروساوا»، کارگردان مشهور جهان با اقتباس از این رمان در سال 1975 فیلم زیبایی به همین نام ساخته است. این فیلم محصول مشترک اتحاد جماهیر شوروی و ژاپن است که ابتدا در جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو در سال 1975 به نمایش درآمد و مورد توجه قرار گرفت و پس از آن در کشورهای دیگری از جمله ژاپن، دانمارک، فنلاند، مجارستان، آمریکا، کانادا، آلمان شرقی، آلمان غربی، فرانسه، ترکیه و ایران نیز به نمایش درآمد. همچنین این فیلم در سال 1976 برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد.

از ایرانصدا بشنوید

رمان به یادماندنی و زیبای «درسو اوزالا» تنها یک بار به سال 1362 در ایران منتشر شد و از آن پس به یکی از کتاب‌های کمیاب و نایاب تبدیل شد.اما آوازه این رمان و خاطره‌اش هیچ‌گاه از یاد آنها که این داستان را خواندند، نرفت و شخصیت «درسو» برای همیشه در ذهنشان جاودانه شد. به خصوص اقتباس سینمایی اثر بر شهرت جهانی رمان و شخصیت بی‌همتایش اعتباری ویژه بخشید. از شما دعوت می‌کنیم تا با «درسو اوزالا» همنشین صدای طبیعت شوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا