منو
عاشورا نامیرا است

عاشورا نامیرا است

درباره‌ی کتاب
نامیرا کتابی در قالب رمان درباره‌ی واقعه‌ی عاشوراست. «صادق کرمیار» در سال 1381 آن را نوشته و سال 1388 نشر نیستان این کتاب را منتشر کرده‌است. نویسنده در این کتاب واقعه‌ی کربلا را در قالب داستانی روایت می‌کند تا فضای شهر کوفه پیش از حادثه‌ی عاشورا را نشان دهد و شک و تردید مردم در حمایت از امام حسین (ع) و علل آن را روشن سازد.
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، از این کتاب به نیکی یاد کرده‌است. نامیرا، کتاب شایسته‌ی تقدیر دوره‌ی بیست‌وهشتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شده و چندین بار چاپ شده‌است.
نویسنده در نامیرا می‌نویسد که بخشی از مردم که به امام حسین (ع) نامه نوشتند، حضور او را برای منافع شخصی خود می‌خواستند. امضاها به‌سبب درد دین نبود، بلکه برای طایفه‌ای سؤال این بود که چرا معاویه شام را برتر از کوفه دانسته‌است. وقتی که ابن‌زیاد سر کیسه را شل کرد و از بیت‌المال کیسه‌های طلا بخشید، دیگر آمدن امام فایده‌ای برای این قوم نداشت. قصور معاویه را یزید جبران کرده بود. شاید اگر امام به کوفه می‌آمد و رهبری قوم را بر عهده می‌گرفت، اینان باز هم مخالفت می‌کردند؛ هرچند ابن‌زیاد هلاکشان کرد و دستشان را به خون پسر پیامبر آلوده کرد.
برخی معتقدند نامیرا یک دوره‌ی فتنه‌شناسی است برای کسانی که در پی حق هستند و می‌خواهند بدانند که حق و باطل چگونه جابه‌جا می‌شود. حتی «عبدالله بن عمیر»، با آن همه سابقه در جهاد با کفار، تردید می‌کند که چرا پسر پیامبر به مقابله با یزید برخاسته است؟
آیت‌الله خامنه‌ای، ضمن تمجید از کتاب، بر روی همین ویژگی تأکید کرده و با اشاره به ناآرامی‌های ایران بعد از انتخابات سال 1388 گفته است اگر کسی بخواهد فتنه را بشناسد، این کتاب را بخواند.
نامیرا داستان عاشقانه هم دارد و نویسنده درام و رمانس را در کتابش در هم آمیخته است. آنجا که سلیمه، دختر عمرو بن‌حَجّاج، با ربیع پیمان زناشویی می‌بندد و خوشحال است که همسرش محب علی و اولاد اوست و خشمگین می‌شود که چرا پدرش به حسین (ع) پشت کرده است. این عشق آن‌قدر قوی است که وقتی ربیع کارش به تردید می‌کشد، سلیمه هشدار می‌دهد که پیوند آن دو از سر حبّ علی و حسین (ع) است.

درباره‌ی نویسنده
«صادق کرمیار» نویسنده و کارگردان ایرانی است. وی 26 آذر 1338 در تهران متولد شد. بعد از پیروزی انقلاب 57 ایران به‌عنوان خبرنگار روزنامه‌ی اطلاعات مشغول به کار شد. وی در رشته‌ی الهیات تحصیل کرده‌است.
در سال 1369 مجموعه‌داستان او به نام «فریاد در خاکستر» و در سال 1370 مجموعه‌داستان نوجوانان با عنوان «انتقام در اردوگاه» از او منتشر شد. اولین فیلم‌نامه‌ی سینمایی کرمیار که درباره‌ی جنگ و محاصره‌ی آبادان بود، در سال 1375 با نام «کوسه‌ها» ساخته شد. فیلم «سجده بر آب» و «جان‌سخت» و چند مجموعه‌ی تلویزیونی از دیگر آثار او در زمینه‌ی فیلم‌سازی است. کرمیار در جشنواره‌های متعدد رتبه‌هایی را کسب کرده‌است. رُمان نامیرا یکی از آثار او است.

* کتاب:
نامیرا
نویسنده: صادق کرمیار
انتشارات: نیستان
تعداد صفحه: 336
سال انتشار شمسی: 1401
زبان: فارسی

کتاب گویا