منو
فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام (ص)

فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام (ص)

درباره‌ی کتاب
این کتاب گزیده‌ای از مباحث مهم کتاب فروغ ابدیت است که اشاره به این حقیقت دارد که پرارزش‌ترین فرازهای تاریخ صفحاتی است که از زندگانی مردان بزرگ بحث می‌کند. زندگی چنین مردانی امواج مخصوصی دارد و سرشار از حوادث و خطرات است.
در میان این مردان بزرگ تاریخ هیچ‌کدام به‌اندازه‌ی پیامبر گرامی اسلام (ص) زندگی پرتلاطم و انقلابی نداشته‌‌‌است. هیچ‌کدام با این سرعت در محیط خود و سپس در تمام جهان این‌چنین نفوذ نکرده‌است. هیچ‌کدام از آنها از میان چنان جامعه‌ای منحط و عقب‌افتاده، تمدن عالی و شکوهمند به‌وجود نیاورده‌است. این یک حقیقت است که تاریخ‌نگاران شرق و غرب عالم به آن اعتراف دارند.
مطالعه‌ی تاریخ زندگی چنین بزرگ‌مردی بسیاری از مسائل را به ما می‌آموزد. هرچند تاکنون صدها و شاید هزاران کتاب به زبان‌های مختلف ازسوی مورخان شرق و غرب درباره‌ی زندگی پیامبر اسلام (ص) نوشته شده‌است، ولی متأسفانه اغلب آنها خالی از ضعف نیست؛ خصوصاً نوشته‌های مستشرقان شرق و غرب گاهی چنان آمیخته با اشتباهات روشنی شده که انسان را به حیرت و تعجب می‌اندازد.

درباره‌ی نویسنده
«آیت‌الله جعفر سبحانی تبریزی» در 28 شوال‌المکرم 1347 ه.ق (20 فروردین 1308 شمسی) در تبریز در خانواده‌ای بافضیلت دیده به جهان گشود. وی پس از فراغت از تحصیلات ابتدایی در مکتب‌خانه‌ی مرحوم میرزامحمود فاضل به فراگیری متون ادب پارسی پرداخت و کتاب‌های گلستان و بوستان و تاریخ معجم و نصاب‌الصبیان و ابواب‌الجنان و ... را فراگرفت. شیخ جعفر در 14سالگی رهسپار مدرسه‌ی علمیه‌ی طالبیه تبریز گردید. از استادان او می‌توان به آیت‌الله روح‌الله خمینی و حاج شیخ حسن نحوی و میرزا محمدعلی مدرس خیابانی، صاحب ریحانه‌الادب، و استاد علامه طباطبایی اشاره کرد. وی یکی از مدرسان دارالتبلیغ اسلامی قم به‌شمار می‌رود که در زمینه‌ی تاریخ ملل و کلام اسلامی تحقیق می‌کند و همچنین مؤسس مرکز مطالعات کلام اسلامی (مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام صادق علیه‌السلام) در قم (1359) است و یکی از استادان برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه‌ی قم است که در علم کلام سرآمد حوزه است. وی پس از درگذشت آیت‌الله شیخ جواد تبریزی و با استظهار به درخواست گروهی از مردم آذربایجان به صحنه‌ی مرجعیت وارد شد.
از دیگر فعالیت‌های علمی و فرهنگی وی می‌توان به تأسیس و نگارش دانش‌نامه‌ی کلام اسلامی، تأسیس مجله و مرکز تخصصی کلام اسلامی، تألیف کتاب‌های درسی دانشگاهی و حوزوی و عضویت در هیئت امنای دایرة‌المعارف اسلامی اشاره کرد. از آثار آیت‌الله سبحانی می‌توان به این موارد اشاره کرد: الکتب‌ الکلامیه و معجم‌ المتکلمین، موسوعه طبقات الفقها، معجم‌التراث و الموسوعه الرجالیه، فروغ ابدیت، سیمای فرزانگان و آیین وهابیت.

کتاب:
فرازهایى از تاریخ پیامبر اسلام؛
ناشر: نشر مشعر؛
سال نشر : 1395؛
تعداد صفحه: 536.

کتاب گویا