display result search
منو
نقش و نعش

نقش و نعش

  • 7 قطعه
  • 67 دقیقه مدت کتاب
  • 1152 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
خانم دکتر خسروانی در حال کارگردانی نمایشی الهام گرفته شده از تعزیه است. پدربزرگ متین، معین البکاء اکبر خسروانی، در سالهای دور سردسته گروه تعزیه بوده است. متین به عکسهای خیلی قدیمی تعزیه پدربزرگش دست پیدا می کند و در بین اعضای گروه ...

خانم دکتر متین خسروانی در حال کارگردانی نمایشی الهام گرفته شده از تعزیه است. پدربزرگ متین، معین البکاء اکبر خسروانی، در سالهای دور سردسته گروه تعزیه بوده است. متین به عکسهای خیلی قدیمی تعزیه پدربزرگش دست پیدا می کند و حتی در بین اعضای گروه، عکسی را می بیند که به نظر تصویر دختری است.
ازطرفی نامه سربسته ای را هم از معین البکاء پیدا می کند که به طور گذرا اشاره ای به قتلی دارد که باعث شده گروه تعزیه از هم بگسلد. متین تصمیم می گیرد افراد باقیمانده از همان گروه را پیدا کند؛ حتی تمرینهای نمایشی خودش را با دانشجویانش به طور موقت قطع می کند تا به این راز پی ببرد.
پدربزرگ به خواب او می آید و اشاره می کند که «فاخته»، همان دختری که در تعزیه بوده، هنوز زنده است. در یک شب بارانی به صورت اتفاقی متین آن زن را در دکانش پیدا می کند. فاخته از سالهای دور حرفهای زیادی برای متین می زند؛ حتی نقش راوی تعزیه را اجرا می کند. متین نیز تصمیم می گیرد که فاخته و دیگر اعضای گروه قدیمی تعزیه را روی صحنه واقعی و در نمایشی به سبک نو آزمایش کند ...

*لازم به توضیح است به خاطر کیفیت پایین صوت منبع اصلی، صدای فصل پنجم بم و گنگ است.

از ایرانصدا بشنوید

احتمالاً درباره تعزیه زیاد شنیده یا خوانده اید؛ اما شاید برای شما هم داستان زنی که مخفیانه تعزیه می خوانده، جذاب باشد. اگر این طور است این داستان را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • باسلام گویا این اصلا داستان نمایشی نیست لطفا بازنگری شود .

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا