منو
نخستین آموزگار

نخستین آموزگار

 • 7 قطعه
 • 147 دقیقه مدت کتاب
 • 4866 دریافت شده
آقای دویشن آموزگار با هدف باسواد کردن نسل جدید، به دهکده آئول برمی‌گردد. یکی از شاگردانش دختری یتیم به نام آلتین‌ آی است که در خانه دایی‌ اش زندگی می‌کند؛ اما دایی‌ نمی‌پذیرد که دختر به جای آنکه کار کند، درس بخواند...

نویسنده ای جوان بنابه دعوتنامه ای که برای افتتاح اولین دبیرستان آئول به دستش رسیده است، سوار قطار می شود. در قطار با خانم دکتر آلتین‌ آی، استاد دانشگاه، آشنا می شود. این هم صحبتی و گفت وگو آنها را به سفری در 35 سال قبل و خاطرات دکتر آلتین‌ آی می برد. آموزگار جدید، آقای دویشن، به دهکده آئول برمی‌گردد و مشغول تدریس می‌شود. هدف وی باسواد کردن نسل جدید است. یکی از شاگردانش دختری یتیم به نام آلتین‌ آی است که در خانه دایی‌اش زندگی می‌کند، اما دایی‌ نمی‌پذیرد که دختر به جای آنکه کارهای خانه را انجام بدهد، آموزش ببیند؛ حتی تصمیم می گیرد تا او را شوهر دهد. با وجود مخالفت دایی و همسرش، آلتین‌ آی برای درس خواندن و باسواد بودن تلاش می‌کند.
******
از شما مخاطبین محترم به علت کیفیت پایین پوزش می خواهیم.

*چنگیز آیتماتوف (1928 - 2008) نویسنده برجسته قرقیزستان و یکی از مشهورترین چهره‌های فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی بود. از رمان‌های او می توان به نخستین آموزگار، کشتی سفید، روزی که بیش از صد سال به طول انجامید و جمیله اشاره کرد. آثار وی رسم، آئین و قانون زندگی را نشان می‌دهند؛ او خوانندگان را از طریق آثارش تعلیم می‌دهد. هر اثر چنگیز آیتماتوف که از دلش برآمده، حقیقت زندگی را منعکس می‌کند و توجه مردم دنیا را به خود جلب کرده است. رمان‌های وی به بیش از صدو پنجاه زبان دنیا، از جمله به فارسی، ترجمه شده‌اند.

از ایرانصدا بشنوید

«نخستین آموزگار» حکایت زندگی واقعی مردم قرقیزی را به تصویر می کشد که سختی‌های زیستن در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم را تجربه می کنند. از شما دعوت می کنیم شنونده ی این داستان زیبا و جذاب باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • زیبا بود اما صدا خوب نبود
 • انسان های شریف کم پیدا میشن
 • خود داستان خیلی قشنگ بود ولی کیفیت صدای فصل اول اصلا خوب نبود
 • بسیار زیبا بود فقط در بعضی جاها صدا بسیار پایین یا بالا بود
 • داستان بسیار زیبا و گیرایی بود ،ممنون از حسن انتخاب و اجرای فوق العاده عالی
 • کیفیت چرا پایین بود؟ موضوع داستان درفصل اول من رو برای ادامه شنیدن قانع نکرد.
 • چنگیز آیتماتوف مشهورترین نویسنده قرقیزستان بوده است تا جایی که به او لقب صدای قرقزیستان را داده اند.وی در آثارش به شیوه حکومتداری اتحاد جماهیر شوروی انتقاد می کرد و در 1980 به جنش اصطلاحات که رهبر آن گرباچوف بود پیوست. آثار وی در برگیرنده انتقاد از تجمل و مصرف گرایی و مادی گرایی است.رمان جمیله مهمترین اثر و شاهکار وی محسوب می شود.
  سلام و احترام بی نهایت قدردانیم

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا