display result search
منو
اتللو

اتللو

  • 8 قطعه
  • 153 دقیقه مدت کتاب
  • 13653 دریافت شده
نویسنده: ویلیام شکسپیر
کارگردان: علی عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
رودریگو و یاگو درمی یابند که «دزدمونا» با سیاه مغربی «اتللو» ازدواج کرده است. آنها شبانه نزد پدر دزدمونا رفته و او را از فرار دخترش آگاه می کنند. ولی هنگامی که برای بازخواست اتللو نزد او می روند، دوک همه آنها را به جلسه شورا فرامی خواند.

رودریگو و یاگو درمی یابند که «دزدمونا» با سیاه مغربی «اتللو» ازدواج کرده است. آنها شبانه نزد پدر دزدمونا رفته و او را از فرار دخترش آگاه می کنند. ولی هنگامی که برای بازخواست اتللو نزد او می روند، خبردار می شوند که دوک همه آنها را برای جلسه شبانه شورا درباره حمله به قبرس فراخوانده است. پس همگی نزد دوک می روند و در آنجا دوک اتللو را به قبرس اعزام می کند. در همین حین، با احضار دزدمونا، مشخص می شود که وی از روی عشق و خواسته قلبی اش با اتللو ازدواج کرده است.
در این میان یاگو به خاطر انتصاب «کاسیو» به جای خودش توسط اتللو، کینه او را به دل گرفته و به همراه رودریگو که زمانی عاشق دزدمونا بوده است، قصد نیرنگ علیه اتللو را در سر می پرورانند.
پس از شکست عثمانی ها و اعزام اتللو برای فرمانروایی قبرس، دزدمونا همراه با یاگو عازم قبرس می شود. یاگو درپی کسب جایگاه کاسیو، نقشه ای برای او می کشد و با توطئه و نیرنگ اتللو را به رابطه میان دزدمونا و کاسیو، بدگمان می کند. سرانجام اتللو از روی سوءظن زیاد دزدمونای بی گناه را می کشد ...

*نمایشنامه :
Othello(1603)
فیلم:
Othello (1995)

از ایرانصدا بشنوید

ویلیام شکسپیر (1564 – 1616 م) شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی بود که بسیاری وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند. اُتِللو (Othello) یا تراژدی سیاه مغربی ونیز، یکی از شاهکارهای ادبیات نمایشی جهان و شکسپیر است. نمایش‌نامه‌ای عاشقانه و تراژیک که در حدود سال‌های 1603–1604 میلادی نوشته شده‌ است. این نمایشنامه بر اساس داستانی به نام کاپیتان مغربی ( 1565 م) نوشته سینسیو نویسنده ایتالیایی، نگاشته شده است. در این نمایش‌نامه شکسپیر به مضمون عشق و خیانت می‌پردازد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا