display result search
منو
سجود سرخ

سجود سرخ

  • 7 قطعه
  • 144 دقیقه مدت کتاب
  • 2400 دریافت شده
نویسنده: غلامرضا کاووسی
کارگردان: حمید منوچهری
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
دادبه و پدرش (عشوی) که آهنگر است، سعی دارند هر طور شده داد مظلومان را از ظالمان بستانند؛ ازاین رو دادبه تصمیم می گیرد با همسر و فرزندش راهی کوفه شود تا نزد علی برود و دادخواهی کند.

آنها با مأموران حکومتی درگیر می‌شوند و عشوی به اجبار یکی از مأموران را می کشد. عشوی و دادابه می مانند و خانواده اش به راه می افتند. آنها در بصره با زنی آشنا می شوند که «حُسنا» نام دارد. او همسر و فرزند دادبه را به خانه اش می برد. دادبه و برادر حسنا، هلال، تصمیم می گیرند دور از چشم مأموران خود را به کوفه برسانند، ولی در راه کشته می شوند. در این زمان جنگ جمل اتفاق می افتد و خوارج قصد برکناری علی (ع) را دارند.
سال‌ها می‌گذرد و عشوی که در این مدت زندانی بوده، در پاسخ نامه ی عروسش به بصره می آید تا با آنها دیدار کند. بعد از این دیدار می گوید قصد دارد، برای یاری علی، به کوفه برود. در این زمان نبرد صفین روی می دهد و عمروعاص با ماجرای «به نیزه زدن قرآن‌ها» پیروز میدان می شود. عشوی در جنگ نهروان کشته می شود و همسر دادبه و حسنا به راه می افتند تا خود به دیدار علی بروند. آنها با مردی به نام عبدالله و همسرش که باردار است، همراه می شوند. خوارج به آنها حمله می‌کنند و حسنا و عبدالله و زن باردارش را می کشند، اما همسر و فرزند دادبه می گریزند تا خود را به علی برسانند. پسر دادبه آرزو می کند که در رکاب حسین، پسر علی، باشد تا به شهادت برسد.

از ایرانصدا بشنوید

«سجود سرخ» ماجرای خانواده ای است که برای دیدار امام علی (ع) راهی کوفه هستند. در این مسیر رویدادهای ناخوشایندی برایشان پیش می آید و درنهایت، سحرگاه روز نوزدهم ماه مبارک رمضان، درحالی به امام می رسند که ایشان ضربت خورده اند. شنیدن این کتاب گویا را به شما پیشنهاد می دهیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی عالی با دیالوگهای زیبا همراه با طراوت باران ممنون

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا