display result search
منو
مهاجران

مهاجران

  • 8 قطعه
  • 206 دقیقه مدت کتاب
  • 3259 دریافت شده
نویسنده: اسلاومیر مروژک
کارگردان: صدرالدین شجره
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
کارگری که به جست وجوی زندگی بهتر، از سرزمین خود مهاجرت کرده و یک پناهنده سیاسی که به اجبار کشور خود را ترک کرده است، در کنار هم هستند. نوئل کارگری زحمتکش است و سعی می کند تا آنجا که می تواند پول‌هایش را جمع کند، اما...

داستان پژوهشی است در دو فرم متفاوت محرومیت، درباره ی دو مهاجر از کشورهای اروپای شرقی که با دو گذشته ی کاملاَ متفاوت در یک زیرزمین تاریک در یکی از شهرهای اروپای غربی، به ناچار، با یکدیگر زندگی می کنند. یکی از این دو، روشنفکری آرمانگرا و پناهنده ی سیاسی و دیگری کارگری ساده است که کشورش را برای یافتن شغل و اندوختن پول ترک کرده است.
مروژک در این اثر با استفاده از طنز سیاه، تند و منحصر به فرد خود، جامعه و سرنوشت مردم را تحلیل می‌ کند و ما را به سوی دیدن لایه های زیرین رفتار بشر و روح انسانی هدایت می کند. موفقیت نمایش مهاجران به عنوان اثری برجسته در تئاتر مدرن، به واسطه ی اجراهای متعدد و مکرر در سراسر دنیا ثابت شده است. طنز کلامی کمک می کند تا نمایش خسته کننده به نظر نرسد. دیدگاه‌های آن دو درباره مسائل باعث می شود که مخاطب با دو جهان بینی متفاوت درباره مسائل یکسان روبه‌رو شود و عمیقاً به این اندیشه فرو می‌رود که خود او در کدام دسته قرار دارد؛ نوئل کارگری زحمتکش است و سعی می کند تا آنجا که می تواند پولهایش را جمع کند، اما نهایتاً طرف مقابل او که فردی روشنفکر است با تعابیر غلطی که در ذهن او به وجود آورده، با عث می شود او سرمایه ای را که با زحمت و کار فراوان اندوخته نابود کند و به جای بازگشت به کشورش ....

* مروژک مهاجران را در سال ١٩٧٤ در حالى نوشت که در تبعیدى خودخواسته در فرانسه زندگى مى‌کرد. نمایشى که پس از چهار دهه، همچنان به‌روز است و در طول این سال‌ها بارها بر صحنه‌های مختلف جهان اجراشده است. «مهاجران» در نگاه اول نمایشى سیاسى است. شخصیت‌هاى این نمایش یکى کارگرى است که به امید یافتن کار مهاجرت کرده است تا پولى پس‌انداز کند، به کشورش بازگردد و خانه‌اى بسازد و دیگرى روشنفکرى که به دلایل سیاسى مجبور به مهاجرت شده است. آنها از کشورى در اروپاى شرقى، در دوران جنگ سرد، مهاجرت کرده و در یکى از شهرهاى بزرگ اروپاى غربى ساکن شده‌اند.


*این نمایشنامه در سال (1974) نوشته شد.

از ایرانصدا بشنوید

شخصیت‌های نمایش نام ندارند و گویی هر یک نمادی از افرادی هستند که در آن دوران برای مروژک بسیار آشنا بوده‌اند: مردمی که در شرایط بد اقتصادی، به اشکال مختلف ازجمله مهاجرت، چاره‌جویی می‌کنند و روشنفکرانی که سرکوب می‌شوند و یکی پس از دیگری، فضای بسته و خفقان‌آور کشور خود را ترک می‌کنند. این آشنایی تا حدی است که می‌توان گفت مروژک خود را در روشنفکر نمایشنامه‌اش به تصویر کشیده است. نمایش برشی از زندگی طاقت‌فرسای این دو شخصیت است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • متاسفانه تعریف بازی‌گر طنز در رادیو مغشوش است. برخلاف تلویزیون و سینما در رادیو کسی مشخصاً بازی‌گر طنز نیست. حداکثر تجربه بیشتری در کار طنز دارد. این مشکل در این کار به چشم می‌خورد. چون کار فاخری است از بازی‌گران جدی استفاده شده اما در عین حال کاری طنز است. باید از کسانی که در این زمینه تجربه دارند استفاده می‌شد.

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا