display result search
منو
پایی که جا ماند

پایی که جا ماند

  • 17 قطعه
  • 412 دقیقه مدت کتاب
  • 10571 دریافت شده
نویسنده: سید ناصر حسینی‌پور
کارگردان: رحمان قدمی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
سید ناصر حسینی‌ پور از 14 سالگی به جنگ می رود و در 16 سالگی مجروح و اسیر می شود. او پایش را براثر اصابت گلوله های تانک جا می گذارد...

آنچه در جلد اول شنیدید:
ناصر که 16 سال دارد در آخرین سال های جنگ به جبهه می‌ رود. او دیده‌ بان است و در بخش اطلاعات و عملیات فعالیت می‌ کند. خبر حمله‌ ای سخت و سنگین به آنها می‌ رسد و جزیره‌ ی مجنون مورد حمله‌ی نیروهای دشمن قرار می‌ گیرد.
سید ناصر در این جنگ نابرابر از ناحیه‌ ی پا جراحت سنگینی بر‌ می‌ دارد و اسیر می‌ شود. روزهای اسارت روزهایی سخت و پردرد برای اوست و مدام مورد اهانت و ضرب و شتم عراقی ها قرار می‌گیرد تا جایی که فکر می‌کند دیگر تحمل این وضعیت را ندارد. او را به خاطر سن و سال کم و جراحتی که دارد، با پیک علی هاشمی، اشتباه می‌گیرند و او در این جریان مجبور می‌شود هویت اصلی‌اش را در اطلاعات افشا کند. بعد از تحمل شکنجه های فراوان آنها را به زندان الرشید در بغداد منتقل می‌کنند و ناصر به خاطر وضعیت بدی که دارد، هر لحظه آرزوی مرگ می‌کند. مجروحان بعد از مدتی به بیمارستان منتقل می‌شوند و ناصر از این موضوع بسیار خوشحال است. او در یک عمل جراحی پای خود را از دست می‌دهد و بعد از مدتی دوباره به زندان الرشید بازمی‌گردد.
بعد از کمی بهبودی، دوباره ناصر را به خاطر همکاری با علی هاشمی، به سختی شکنجه‌ می کنند و او هر بار همان حرف‌ های قبلی را تکرار می‌کند. مدتی بعد همه‌ ی اسرا را به کمپ ملحق در تکریت منتقل می‌کنند.
«پایی که جا ماند»، کتابی است به نویسندگی سید ناصر حسین پور که آن را به ولید فرحان، گروهبان عراقی (سرنگهبان اردوگاه 16 تکریت، که در زمان اسارت که او را بسیار شکنجه و آزار داده)، تقدیم کرده است.
این کتاب 15 فصل دارد و پایان کتاب به اسناد و عکس‌ ها و فهرست اعلام اختصاص دارد. کتاب حاصل خاطرات 808 روز اسارت نویسنده از زندان‌های مخفی عراق است که از چهارم تیر 1367 تا 22 شهریور 1369 را روایت می‌کند.

از ایرانصدا بشنوید

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تقریظی درباره ی این کتاب این گونه بیان داشتند:«تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت مردان ما در چنگال نامردمان بعثی عراق را، آن چنان‌که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد. این یک روایت استثنایی از حوادث تکان دهنده‌ای است که از سویی صبر و پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما را، و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت می‌کند. احساس خواننده از یک سو شگفتی و تحسین و احساس عزت است، و از سویی دیگر: غم و خشم و نفرت» برای اطلاع بیشتر به علاقمندان ، این کتاب توسط اسماعیل بندی به زبان ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شده‌است وایمان صالح نیز این کتاب را به زبان عربی ترجمه کرده‌است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • قشنگ ترین کتابی ک تابحال خوندم ممنون ایران صداییان عزیز
  • تو رو جان عزیزتان بگید دکه سیگار فروشی کریم کجاست
  • فوق العاده بود
  • اقاسیدزنده باشین دمت گرم من معلم بازنشسته هستم واقعا لذت بردم وهمراه شما شکنجه شدم خداوندیارونگهدارت باشه یاحق
  • محشر ترین کتابی ک تا بحال خوندم و شنیدم صداگذاری ها فوق العاده بود .
  • الله اکبر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا