display result search
منو
روزگونه

روزگونه

  • 12 قطعه
  • 245 دقیقه مدت کتاب
  • 7112 دریافت شده
نویسنده: محمدرضا محمدی نیکو
کارگردان: مجید همزه
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
در زمان پادشاهی مهرداد اشکانی دشمن قصد دارد به خاک ایران حمله کند. زمانی که لشگریان برای مبارزه آماده می‌شوند، خبر می‌رسد که دشمن به بابل حمله کرده و آنها را فریب داده است تا هگمتانه را تصرف کند...

دشمن از دو سو به آنها حمله می ‌کند و در این زمان بانو روزگونه، دختر مهردادشاه، ادعا می کند می‌تواند از یک سو با دشمن مقابله کند و مانع آنها شود.
دیمتریوس، پادشاه سلوکیه، از نسل اسکندر است و هدف او بازپس‌گیری ایران است. روزگونه با سپاهی به سوی دیمتریوس می‌رود و از او می‌خواهد عقب نشینی کند، اما دیمتریوس خواهان دیدار با روزگونه در محل اسقرار خود است. آنها با هم دیدار می‌کنند و قرار بر این می شود که با پرتاب تیری با هم رقابت کنند. روزگونه در این مسابقه پیروز می شود و دیمتریوس از او خواستگاری می کند، اما روزگونه نمی پذیرد. هدف دیمتریوس از بین رفتن دشمنی میان پارتها و سلوکیان است.
روزگونه و مهرداد‌شاه و دیگران در هگمتانه به هم می رسند و برای جلوگیری از تصرف هگمتانه، تصمیم می‌گیرند به لشگر دیمتریوس در سه شب حمله کنند. در این ماجرا دیمتریوس به دام می‌افتد و به ناچار، همراه با روزگونه، به نزد مهردادشاه می‌رود. مهردادشاه بعد از درمان دیمتریوس، او را می بخشد.
از طرف دیگر «آنتی خوس»، برادر دیمتریوس، جانشین برادر شده و با همسر او، کلئوپاترا، ازدواج می کند. بعد از مدتی کالیماندر، از نزدیکان دیمتریوس، خود را به عنوان باغبان به سرزمین پارت و نزد دیمتریوس رسانده و ماجرا را برای او بازگو می کند. آنها با هم از باغ می گریزند، ولی خیلی زود دستگیر می شوند. روزگونه از پدر می خواهد که او را ببخشد و به این ترتیب دیمتریوس نیز بخشیده می شود و آنها به خدمت دربار مهرداد درمی آیند.
روزگونه و دیمتریوس با هم ازدواج می کنند. مهرداد از دنیا می رود و پسر کوچکش، فرهاد، پادشاه پارت می‌شود. مهردادشاه به آنها وصیت می کند که بعد از مرگش، رابطه ی ایران و سلوکیه دوستانه باشد و هیچ‌گاه با هم جنگ و ستیز نکنند.
بعد از سالها خبر می رسد که آنتی خوس، به همراه لشکری، قصد حمله به پارت را دارد. آنها بعد از گرفتن شوش و بابل قصد تصرف هگمتانه را دارند. پارتها به ذخیره ی آذوقه ی آنها حمله کرده و سلوکیان برای تهیه آذوقه، روستاها را غارت می کنند.
لشکر پارت برای آنها پیام آشتی می فرستد، اما آنتی خوس خواستار فرمان‌روایی بر پارت است. روزگونه با این موضوع مخالف است. او کالیماندر را به سوی آنها می فرستد تا متوجه شود که آیا آنها مایل به بازگشت دیمتریوس به سلوکیه هستند یا نه؟
خیلی زود متوجه می شوند که مردم از آنتی خوس بیزارند و خواستار بازگشت دیمتریوس هستند، اما این نگرانی وجود دارد که آیا دیمتریوس با این پیروزی، به روزگونه و فرزندانش وفادار می ماند یا نه؟ دیمترویس با روزگونه پیمان می بندد تا میان پارت و سلوکیه آشتی ایجاد کند و به ایران حمله نکند.
آیا دیمتریوس دوباره پادشاه سلوکیه خواهد شد؟
آیا او به پیمانی که با روزگونه بسته است، وفادارخواهد ماند یا نه؟

از ایرانصدا بشنوید

روایت ماجرایی از تاریخ کهن ایران که با داستانی عاشقانه و تلخ و شیرین پیوند خورده است. کتاب روزگونه عاشقانه‌ای با فراز و نشیب را بیان می کند که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا