display result search
منو
سپید و سیاه

سپید و سیاه

  • 7 قطعه
  • 110 دقیقه مدت کتاب
  • 1821 دریافت شده
نویسنده: امیرحسین نجفی
کارگردان: خسرو فرخزادی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
میرزا حبیب حجره دار، به خاطر رفتار پسرش (کامی) که در فرنگ به سر می برد، با همسرش (بانو) اختلاف دارد؛ به همین سبب میان آنها مشاجره در می گیرد و درنتیجه میرزا مجبور می شود شب ها به خانه نرود و در حجره خود بماند....

میرزا حبیب حجره دار، به خاطر رفتار و اعمال پسرش که در فرنگ به سر می برد، با همسرش اختلاف عقیده دارد؛ به همین سبب میان آنها مشاجره در می گیرد و درنتیجه میرزا مجبور می شود شب ها به خانه نرود و در حجره خود سر کند.
ازطرفی میرزا شاگرد تازه ای به نام شکور را به خدمت گرفته که بسیار سر به هوا و لوده است، اما میرزا، با کمک حاج یحیی، نقشه ای برای شکور می کشند تا او را متنبه کنند.
از سوی دیگر بانو هم که به میرزا مشکوک شده است، به سراغ دو بازیگر فراموش شده نمایش های روحوضی به نام «قبراق» و «براق» می رود و به آنها پول می دهد تا نقشه ای برای میرزا بکشند و بفهمند که آیا زیر سر او بلند شده است یا نه؟
براق در لباس یک زن پوش (نقشی که در دوران بازیگری در آن به مرحله استادی رسیده) به حجره میرزا می رود و میرزا هم که از فشار تنهایی درپی یک هم صحبت است، از او استقبال می کند.
ازسوی دیگر شکور و ترگل (دختر حاج یحیی) به یکدیگر علاقه پیدا کرده اند، اما چون شکور مدام از زیر کار فرار می کند، ترگل او را پس می زند.

از ایرانصدا بشنوید

آن هنگام که یک اختلاف ساده میان زن و شوهر با گفت و گو حل نشود، شک و تردید به این اختلاف دامن می زند و اتفاقات زیادی، روابط خانوادگی را تحت الشعاع قرار می دهد تا آنجا که بدگمانی، مانند ویروسی بیماری زا، همه شخصیت های داستان را دچار می کند. موضوع این نمایش شاید به نظر تکراری بیاید اما آنچه وجه تمایز آنرا با نمونه های مشابه مشخص می کند استفاده از نمایش روحوضی به شکلی ابتکاری در حل اختلافات و تاکیید بر کارکرد تربیتی و آموزشی این نوع نمایش است که گفته می شود که دیگر منسوخ شده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا