منو
پسر ایران

پسر ایران

  • 12 قطعه
  • 291 دقیقه مدت کتاب
  • 11209 دریافت شده
نویسنده: معصومه سپهری
کارگردان: خلیل پورهادی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«نورالدین، پسر ایران» کتاب خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری 16 ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز، که مانند دیگر رزمنده‌ های نوجوان، با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولان را برای اعزام به جبهه جلب کرد...

در جلد اول این کتاب شنیدیم که:
سید نورالدین عافی در سال 1343 در روستای خنجان در نـزدیــکـی تبریز متولد می‌شود. خانواده ی او پرجمعیت و کشاورزند. در دوران انقلاب در راهپیمایی‌ ها و فعالیت‌های انقلابی شرکت می‌ کند. با شروع جنگ ایران و عراق می‌ خواهد راهی جبهه شود؛ ولی به خاطر سن کمش او را نمی‌ پذیرند. بارها و بارها اقدام می‌کند تا اینکه بالأخره موفق می‌ شود.
در پاییز سال 1359 دوره ی آموزش نظامی می‌بیند و راهی مناطق غرب کشور می‌ شود و در سپاه مهاباد به فعالیت می‌ پردازد. در سال 1360 عضو رسمی سپاه کردستان می‌ شود و 15 ماه آنجا می‌ماند؛ ولی مدام در اندیشه ی رفتن به مناطق جنگی جنوب کشور است.
وقتی به منطقه عازم می‌شود، برادر کوچک‌ ترش (صادق)، همراهش می‌رود و در یک بمباران حمله ی هوایی عراق در برابر چشمان نورالدین شهید می‌ شود.
24 ترکش به بدن نورالدین اصابت می‌کند و او در بیمارستان‌های کرمانشاه و مشهد بارها تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد؛ ولی چون از قسمت شکم و صورت و چشم و بینی آسیب‌های جدی دیده، حتی با این عمل‌ها، به طور کامل بهبود نمی‌یابد.
به تبریز می‌رود و بعد از شش ماه به جبهه برمی‌ گردد. در زمان مرخصی‌ استعلاجی در تبریز، به فعالیت‌ های مذهبی و تبلیغی و عیادت از خانواده ی شهدا و مجروحان بیمارستان‌ها می‌پردازد و هربار، بعد از استراحتی کوتاه، به جبهه برمی‌گردد.
در عملیات‌های زیادی ازجمله مسلم بن عقیل و کربلای چهار شرکت می‌کند و بارها به‌شدت مجروح می‌شود و با وجودی که جانباز 70 درصد است، هر بار بعد از بهبودی نسبی به جبهه برمی‌گردد...

*کتاب "نورالدین پسر ایران" طی مراسم اختتامیه پنجمین جایزه ادبی جلال آل احمد، گران‌ترین جایزه ادبی ایران، که با بررسی بیش از چهار هزار و پانصد اثر همراه بود، در گروه مستند نگاری و بخش خاطره نگاری موفق به کسب عنوان برترین کتاب شد.
پویا نمایی "نورالدین پسر ایران"، بر اساس خاطرات چاپ شده سید نورالدین عافی، به کارگردانی میثم حسینی ساخته شد. این مجموعه شامل سی قسمت پانزده دقیقه‌ای است. علی تقی‌پور تهیه‌کننده برنامه "نورالدین پسر ایران" درباره آن می‌گوید:محمد صالح علا، آتیلا پسیانی، مسعود فروتن و پژمان بازغی از جمله هنرمندانی هستند که در نخستین قسمت‌های "نورالدین پسر ایران" شاهد حضور آنها در برنامه خواهید بود.

از ایرانصدا بشنوید

خاطرات سید نورالدین عافی را ابتدا در سال 1373، آقای موسی غیور طی 40 ساعت مصاحبه به زبان آذری ضبط کرد،و معصومه سپهری از سال 1383 کار پیاده‌سازی و تنظیم این مصاحبه‌ها را بر عهده گرفت. ایشان برای فراهم آوردن این کتاب 700 صفحه‌ای شخصاً نیز چندین مصاحبهٔ تکمیلی از صاحب خاطرات و همرزمان او گرفت. شنیدن این کتاب را به همه ی اعضای خانواده خصوصا نوجوانان و جوانان پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار بسیار عالی کیف کردم خیلی خوب بود
  • خییلی زیبا خیلییی تاثیر گذار ، کاش تمامی نداشت ، بعد از سه روز از پایانش هنوز چشمام پراز اشک و حسرته

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا