display result search
منو
امام علی (ع) - روایت باغ فدک

امام علی (ع) - روایت باغ فدک

  • 7 قطعه
  • 119 دقیقه مدت کتاب
  • 4895 دریافت شده
نویسنده: سعید آل رسول
کارگردان: جلال مقامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
فدک ناحیه‌ای آباد و پرآب بود که مردمان آن دیار به اختیار خود با پیامبر مصالحه کرده بودند تا هرسال نیمی از درآمد کشت‌وکار خود را برای آن حضرت به مدینه بفرستند؛ پیامبر همه عواید باغ فدک را به فاطمه (س) بخشید، اما پس از رحلت پیامبر (ص) ....

اسماء، همسر جعفربن‌ ابی‌طالب، برادر امام علی (ع)، جزو نخستین گروه از مهاجرانی بود که از مکه به سوی حبشه رفته بودند. او بعد از شهادت همسرش با ابوبکر ازدواج کرد و فرزندی به نام محمد به دنیا آورد. حال که محمد بزرگ‌تر و عقل‌رس شده، اسماء روایت روزهای بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) را برای وی بازگو می کند.
فدک ناحیه‌ای آباد و پرآب بود که مردمان آن دیار به اختیار خود با پیامبر مصالحه کرده و پذیرفته بودند تا هر سال نیمی از درآمد کشت‌وکار خود را برای آن حضرت به مدینه بفرستند. مدتی بعد از این قرار به فرمان وحی، پیامبر درآمدِ باغ فدک را به دخترشان، حضرت فاطمه (س)، واگذار کردند.
خلیفه اول، ابوبکر، باغ فدک را از دست دختر گرامی پیامبر خارج کرد و با آن که گروهی از شاهدان عادل بر حق فاطمه (س) شهادت دادند، اما خلیفه شهادت آنان را نپذیرفت. پس از این واقعه حضرت فاطمه (س) و خانواده‌شان به خلیفه اعتراض کردند و هنگامی که اعتراضشان به نتیجه نرسید، حضرت فاطمه (س) در مسجد پیامبر برای دفاع از حق خویش و همسرش، علی (ع)، در جمع مسلمانان سخنرانی کردند. آن روزها ایام تنهایی خانواده پیامبر (ص) بود.
دختر پیامبر بعد از آن که گوش حاکمان را از شنیدن سخن و فریاد حق ناتوان دید، به سراغ برخی از بزرگان و یاران پیشین پیامبر رفت تا آنها را برای یاری امام علی (ع) و زنده کردن حق اهل بیت تشویق کند؛ اما از این رویدادها و گفت‌وگوها هم نتیجه ای حاصل نشد. بازماندگان پیامبر تنها ماندند و چاره‌ای برایشان باقی نماند جز این که با این تنهایی و بی عدالتی خو بگیرند.

از ایرانصدا بشنوید

" از سرزمین نور" مجموعه ای فاخر و معنوی است که با نام پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) مزیّن شده و روایت زندگی امیرالمؤمنین (ع) را در بر می گیرد. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی این امام همام آشنا ساخته و گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را تصویر می کند، شنیدن روایت از دریچه صداهای ماندگاری همچون ژاله علو ، جلال مقامی، علی رضایی و احمد رسول زاده لطفی دوچندان دارد؛ چرا که این روایتگران بسان نقاشان زبردستی هستند که با طنین صدای خود پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی می بخشند. شنیدن این کتاب گویا خود به مانند نیایش و مراقبه ای الهی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا