display result search
منو
امام علی (ع) - خلافت ابوبکر

امام علی (ع) - خلافت ابوبکر

  • 6 قطعه
  • 90 دقیقه مدت کتاب
  • 4066 دریافت شده
نویسنده: سعید آل رسول
کارگردان: جلال مقامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام بین مسلمانان بر سر جانشینی آن حضرت اختلاف پیش آمد. عده‌ای بیشتر با ابوبکر بیعت کردند و عده‌ای کمتر به خانه مولا علی(ع) پناه بردند تا به پیمان خود با پیامبر وفادار باشند.

به فاصله کوتاهی بعد از رحلت غم‌انگیز پیامبر گرامی اسلام (ص) مردی به نام "سعدبن عباده خزرجی" به این فکر افتاد که از دیگران بیعت گرفته و بر کرسی جانشینی پیامبر (ص) بنشیند. او کمک‌های بسیاری به دین و دینداران کرده بود و در مدینه و نیز بین مردم خزرج، نفوذ و اعتبار بسیاری داشت. سعد برای همراه کردن دیگران با خودش، گروهی از مردان انصار را به "سقیفه بنی‌‌ساعده" دعوت کرد. در این اثنا حضرت علی (ع) در تدارک مقدمات خاک‌سپاری پیکر مطهر پیامبر (ص) بودند که عده‌ای از مهاجران هم به انصار در سقیفه بنی‌ساعده پیوستند. آنها همان کسانی بودند که بدون توجه به سفارش‌های پیامبر (ص) درباره‌ی جانشینی پیامبر به گفت‌وگو نشستند. این گفت‌وگو به خشم و خشونت منجر شد. گروهی از حاضران با یکی از مهاجران بیعت کردند و گروهی دیگر، به عنوان اعتراض، از سقیفه بیرون رفتند.
درنهایت عده‌ای از مهاجران و انصار با ابوبکر دست بیعت دادند و او را به مسجد بردند تا مردم هم با وی بیعت کنند. تعدادی از یاران پیامبر و خویشاوندان آن حضرت با این کار همراهی نکردند. آنها برای این که از فشار و آزار دیگران در امان باشند، به خانه مولا علی (ع) پناه بردند تا حق جانشینی پیامبر را برای عموزاده او برقرار کنند. اعتراض و گوشه نشینی این گروه اندک، آنها را که دست بیعت با ابوبکر داده بودند، به خشم آورد و این گونه شد که آنها تصمیم گرفتند به هر شکل ممکن این مقاومت را درهم شکنند و به همین خاطر به سوی خانه علی (ع) به راه افتادند.

از ایرانصدا بشنوید

" از سرزمین نور" مجموعه ای فاخر و معنوی است که با نام پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) مزیّن شده و روایت زندگی امیرالمؤمنین (ع) را در بر می گیرد. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی این امام همام آشنا ساخته و گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را تصویر می کند، شنیدن روایت از دریچه صداهای ماندگاری همچون ژاله علو ، جلال مقامی، علی رضایی و احمد رسول زاده لطفی دوچندان دارد؛ چرا که این روایتگران بسان نقاشان زبردستی هستند که با طنین صدای خود پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی می بخشند. شنیدن این کتاب گویا خود به مانند نیایش و مراقبه ای الهی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا