منو
امام علی (ع) - واقعه غدیر

امام علی (ع) - واقعه غدیر

  • 9 قطعه
  • 165 دقیقه مدت کتاب
  • 5137 دریافت شده
نویسنده: سعید آل رسول
کارگردان: جلال مقامی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
فتح مکه قدرت اسلام را در حجاز به اثبات رساند و حتی ساکنان سرزمین های دورتر را هم تحت تأثیر قرار داد. پیامبر به سال های پایانی عمر گهربارشان نزدیک می شدند و زمان آن بود تا بعد از خود، چراغ هدایت مسلمانان را به کسی بسپارند ...

در سال نهم هجرت نمایندگانی از مسیحیان نجران به مدینه آمدند تا با پیامبر گفت و گو و از راستگویی او اطمینان حاصل کنند، اما در عمل این نمایندگان تمایلی برای کشف حقیقت از خود نشان ندادند. آنها از پیامبر گرامی اسلام درخواست کردند تا سرزمین آنها را تحت حمایت خود گرفته و در عوض آنها سالانه دو هزار جامه ارزنده تقدیم ایشان کنند. پیامبر با این تقاضا موافقت کردند و حدود یک سال بعد، حضرت علی (ع) از سوی پیامبر مأموریت یافت تا در هنگام بازگشت از یمن، جامه های نجرانی را تحویل بگیرد.
سال دهم هجرت فرا می رسد. پیامبر گرامی اسلام در آخرین سفر حج خود آداب و احکام برگزاری حج را به طور صحیح به مسلمانان می آموزند و روش پاک ابراهیم (ع) را زنده می کنند. در بازگشت، از مکه به سوی مدینه، پیامبر به همه کاروانیان حج فرمان می دهند تا در محل غدیر خم گردهم آیند. سپس حضرت علی (ع) را بعد از خودشان به عنوان پیشوای مسلمانان معرفی می کنند.
گروه حاجیان مدینه همراه پیامبر به شهرشان بازمی گردند و این خبر مهم را به مردم مدینه می‌دهند. آنها برای مردم از ماجرای غدیر خم حکایت کردند و هرچه را آنجا دیده یا شنیده بودند، بازگفتند. این خبر در مدینه بازتاب های گوناگونی داشت. گروهی خوشحال و گروهی غمگین شدند.

*لازم به ذکر است منبع اصلی قطعه صوتی فصل هفتم از کیفیت استاندارد برخوردار نیست.
*در این جلد از همکاری صدابردار رادیو، پژمان صدرایی و رضا طاهری بهره گرفته شده است.

از ایرانصدا بشنوید

" از سرزمین نور" مجموعه ای فاخر و معنوی است که با نام پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) مزیّن شده و روایت زندگی امیرالمؤمنین (ع) را در بر می گیرد. جدا از سیر تاریخی داستان که ما را با فراز و فرودهای زندگی این امام همام آشنا ساخته و گوشه های پیدا و پنهان تاریخ اسلام را تصویر می کند، شنیدن روایت از دریچه صداهای ماندگاری همچون ژاله علو ، جلال مقامی، علی رضایی و احمد رسول زاده لطفی دوچندان دارد؛ چرا که این روایتگران بسان نقاشان زبردستی هستند که با طنین صدای خود پهنه آسمانی داستان را رنگ و جلای خیال انگیزی می بخشند. شنیدن این کتاب گویا خود به مانند نیایش و مراقبه ای الهی است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا