منو
نمایش موزیکال حسن کچل

نمایش موزیکال حسن کچل

  • 5 قطعه
  • 73 دقیقه مدت کتاب
  • 2735 دریافت شده
نویسنده: علی حاتمی
کارگردان: محمد پورحسن
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
چهل‌گیس در طلسم دیو گرفتار شده است. مادر حسن‌کچل او را برای کسب تجربه، با تمهیدی زیرکانه، از خانه بیرون می‌کند.

مادر حسن‌‌کچل تلاش می‌کند او را که خجالتی و خیلی تنبل است و تاکنون از خانه بیرون نرفته‌، به دنیای بیرون از خانه بکشاند. به همین منظور از کنار بستر حسن کچل تا در خروجی و کوچه سیب سرخ می‌گذارد. حسن سیب‌ها را یکی‌یکی برمی‌دارد، تا این‌که از خانه خارج و در به رویش بسته می‌شود.
حسن ابتدا با کودکان کوچه به بازی مشغول می‌شود و سپس به بازار رفته و درحال گردش در اطراف شهر صدای آواز دل‌نشینی می‌شنود و شیفته‌ی این صدا می‌شود.حسن شب را در حمام می‌خوابد و در حمام با جنِ همزادِ خود آشنا می‌شود که می‌گوید می‌تواند حسن را در ازای گرفتن بقیه‌ی عمرش، به آرزوهایش برساند. حسن برای به دست آوردن دل چهل‌گیس، آرزوها بر زبان می‌آورد، اما کار حسن و رسیدن به چهل‌گیس به همین راحتی نیست.

درباره نویسنده
«عباسعلی حاتمی» معروف به «علی حاتمی» در سال 1323 در خیابان شاهپور تهران به دنیا آمد. مادرش خانه‌دار بود و پدرش سمت صفحه‌آرا در یک چاپخانه را داشت. او برای آموختن اصول اولیه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی به هنرستان تهران رفت و پس از آن به هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک رفت.
علی حاتمی دانش‌آموخته از دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. از علی حاتمی حداقل 14 فیلم بلند سینمایی و مجموعه‌ی تلویزیونی به یادگار مانده‌است. او از فیلم‌سازان پیشروِ نسلی به‌شمار می‌رود که پیش‌گامان فصل جدید سینمای ایران از اواخر دهه‌ی 1340 به بعد از میانش برخاسته.
حاتمی اولین اثر سینمایی‌اش را در سال 1348 با عنوان حسن‌کچل ساخت که با استقبال زیادی روبه‌رو شد. حسن‌کچل یکی از معروف‌ترین نمایش‌های ایرانی است که براساس گفت‌و‌گوهای شعرگونه نوشته شده‌است. حاتمی با دست‌مایه قراردادنِ مجموعه‌ای از متل‌ها، مثل‌ها، داستانک‌ها و افسانه‌های فولکلوریک، نخستین فیلم موزیکال سینمای ایران را ساخت و از همۀ هنرهای ایرانی مثل نقاشی، موسیقی، رقص و آداب و رسوم مردم، برای بیان موضوع فیلمش، که جلوه‌ای عرفانی هم دارد، استفاده کرد.
علی حاتمی در سال 1375، در 52 سالگی، به‌علت بیماری سرطان، از دنیا رفت.

از ایرانصدا بشنوید

«حسن‌‌‌کچل» یکی از زیباترین افسانه‌های ایران‌زمین است که احتمالاً همه‌ی شما عزیزان آن را شنیده اید، اما این بار هنرمندان رادیو نمایش این اثر ماندگار زنده‌یاد علی حاتمی را به‌صورت موزیکال و به بهترین شیوه اجرا کرده‌اند. امیداریم از شنیدن آن لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا