منو
پهلوان اکبر خراسانی

پهلوان اکبر خراسانی

  • 8 قطعه
  • 166 دقیقه مدت کتاب
  • 2819 دریافت شده
نویسنده: پویان غفاری
کارگردان: رضا عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
مردم مشهد به‌دلیل یکه‌تازی قداره‌بندها در شهر بست می‌نشینند و «سید محمود قوچانی» برای تأمین امنیت به‌نزد «شاهزاده حمزه میرزا» می‌رود و با تهدید او حکم ضابطی شهر را به نام «پهلوان» می‌گیرد تا پهلوان و نوچه‌هایش اوضاع را سامان دهند.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که «اکبر»، پسر کوچک‌تر پهلوان سلیم، دراثر بیماری درگذشته‌است، اما اکبر پیش از انجام مراسم تدفین دوباره زنده می‌شود. پس از مرگ پهلوان سلیم، پسر کوچک‌ترش اکبر، یاغی می‌شود و برای خود دارودسته‌ای راه می‌اندازد و در شهر شرارت می‌کند.
«پهلوان کاظم»، جانشین پهلوان سلیم که خود را در کج‌روی‌های اکبر مقصر می‌داند، سعی می‌کند با پند و اندرز او را به راه بیاورد، اما اکبر در پاسخ او را متهم به ضعف و ترس می‌کند و چون خود را شایسته‌ی جانشینی پدرش می‌داند، پهلوان کاظم را به کُشتی دعوت می‌کند. پهلوان کاظم با این شرط دعوت اکبر را می‌پذیرد که اگر بر او پیروز شد، اکبر هم دست از شرارت بردارد.
اکبر کُشتی را می‌بازد، اما زیر بار شروط پهلوان کاظم نمی‌رود و او را به مبارزه با قداره دعوت می‌کند. پهلوان اکبر با کمک پهلوان سلیم و سید محمود قوچانی، راه درست را در پیش می‌گیرد.
در این میان سنگ‌اندازی‌های شازده حمزه میرزا هم راه به جایی نمی‌برد. اکبر به‌دلیل درگیرشدن با تعدادی قزاق، از مشهد متواری می‌شود، اما با کمک سید محمود قوچانی از شاه امان‌نامه دریافت می‌کند.
اکبر در تهران با نام «خلیل» به مصاف «پهلوان یزدی»، پهلوان اول پایتخت، می‌رود، اما از او شکست می‌خورد. اکبر با امان‌نامه به مشهد بازمی‌گردد. پهلوان اکبر پس از انتقام مرگ ناجوانمردانه‌ی مرشد خود پهلوان کاظم و بازپس‌گرفتن بازوبند پهلوان اولی خراسان از «پهلوان قباد»، خود را برای رویارویی با پهلوان اول پایتخت آماده می‌کند. او که یک بار از پهلوان یزدی نام‌دار شکست خورده‌است، کار سختی در پیش دارد. اکبر امیدوار است با غلبه بر پهلوان پایتخت به وصال «شیرین»، دختر حمزه میرزا، حاکم خراسان، برسد.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های تاریخ اساطیری ایران با دیگر تمدن‌های بزرگ دنیا، «فرهنگ پهلوانی» است. اسطوره‌های دیگر نقاط دنیا در اوج اقتدار و شهرتشان فقط «قهرمان» هستند؛ قهرمانانی که فاقد خیلی از ویژگی‌ها و ارزش‌های انسانی می‌باشند. اما در طول تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، قهرمانان ما به پشتوانه‌ی آداب و رسوم خود، واجد سبک و سیاق پهلوانی هستند که روح ارزش‌های انسانی و معنوی در آن‌ها دمیده شده‌است؛ و این نمایش رادیویی نیز داستان یکی از هزاران است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • داستان فوق العاده زیبا بود و مثل همیشه موزیک های گوش خراش لطفا مدیریت کنید
  • خداوکیلی این موسیقی اعصاب‌خردکن سرد، بی‌روح و یکنواخت رو یا کلّأ از افکتهاتون حذف کنید یا دست‌کم روی یکسری نمایشهای‌صوتی بگذارید که قراره آدم پای شنیدنشون خوابش ببره!! اصلأ چه تناسبی هست بین چنین داستانی با مضمون پهلوانی با چنین موسیقی پس‌زمینه‌ای؟!
  • موسیقی انتخابی افتضاح ، کم سلیقگی کردن لطفاً درستش کنید 👎👎
  • ممنون از ایران صدا، خیلی خوب بود و بسیار شنیدنی موزیک هم اونقدر ک میگن بد نبود
  • خیلی خیلی قشنگ بود ممنون

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا