منو
راه رفتن خرچنگ

راه رفتن خرچنگ

 • 10 قطعه
 • 252 دقیقه مدت کتاب
 • 2445 دریافت شده
نویسنده: گونتر گراس
راوی: محسن بهرامی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
داستان درباره‌‌ی روزنامه‌نگار ناموفقی‌ است که شب 30 ژانویه‌ی 1945 در کشتی پر از آوارگان جنگی به دنیا آمده‌است. زمانی که اژدرهای جنگی به کشتی اصابت می‌کنند، او چشم به جهان باز می‌کند.

درباره‌ی کتاب
در ژانویه‌ی 1945، یک کشتی کروز آلمانی با نام «گوستلوف» توسط زیردریایی متعلق به ارتش جماهیر شوروی منفجر می‌شود. حدود نه‌هزار نفر در این حمله کشته و در اعماق دریای بالتیک غرق شدند. این حادثه مرگ‌‌بارترین فاجعه‌ی دریایی تمام اعصار لقب گرفت.
«پال پوکریفک» که در شب حمله درون یک قایق نجات به دنیا آمد، اکنون روزنامه‌نگاری میان‌سال است که تلاش می‌کند تا اتفاقات دردناک آن شب را گردآوری کند. درحالی که مادرش تمام زندگی خود را تحت‌تأثیر آن شب مصیبت‌بار می‌داند، پال آرزو می‌کند که ای کاش زندگی‌شان به‌شکل دیگری رقم می‌خورد.
در نظر پسر نوجوان پال که دائماً در اینترنت می‌گردد، کشتی گوستلوف، مظهر انکار و ردّ رنج‌های آلمان در زمان جنگ به‌حساب می‌آید.

درباره‌ی نویسنده
«گونتر ویلهلم گراس»، زاده‌ی 16 اکتبر 1927 - درگذشته‌ی 13 آوریل 2015، نویسنده، مجسمه‌ساز و نقاش آلمانی بود. او عضو برجسته‌ی گروه 47 و از نویسندگان بزرگ و معروف آلمان بود.
گونتر گراس بازتاب صدای نسلی از آلمانی‌ها بود که در زمان سلطه‌ی نازیسم بزرگ شده‌بودند. او خود را روایتگر تاریخ، از نگاه پایین‌دستی‌ها می‌دانست. وی با رویکردی معترضانه و هشداردهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور مؤثر داشت.
در سال 1999، گراس برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. آکادمی نوبل سوئد، هنگام اعلام نام او، داستان‌هایش را تصویرگر چهره‌ی فراموش شده‌ی تاریخ خواند.

* کتاب
Crabwalk
Original title: Im Krebsgang
Originally published: 2002
Author: Günter Grass
Genres: Novel, Fiction
Original language: German

از ایرانصدا بشنوید

این رمان‌ درون‌مایه‌ای سیاسی دارد و معضلی اجتماعی را می‌کاود. تمرکز نویسنده در این رمان روی کودکانی است که والدینشان به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنند. او در این کتاب سه نسل را می‌کاود که هرکدام با دیگری غریبه است. این شکاف بین نسل‌های مختلف جامعه درون‌مایه‌ی اصلی رمان اوست: نسلی که جنگ را زندگی کرده‌ و گویی هرگز آن را ترک نکرده‌است؛ نسل جوان که دغدغه‌های والدین خود را درک نمی‌کند؛ زخم‌خوردگان جنگی که همواره در حسرت و اضطراب به سر می‌برند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام، صدای محسن بهرامی بسیار زیبا است. قصه هم تامل برانگیز بود. لطفا کتاب های روایی بیشتری با صدای محسن بهرامی، در اختیار مخاطبان قرار دهید. ممنونم.
 • کتاب جالبی بود، ممنون از تهیه و تولید کنندگان ایرانصدا
 • یک ساعت اول داستان رو گوش کردم اما صدای راوی یکنواخت بود و نتونستم با داستان ارتباط برقرار کنم ماجرای داستان هم اصلا هیجان انگیز نبود و حوصله ام رو سربرد دیگه حذفش میکنم (ر_قاین)
 • کاربر مهمان
  يک ساعت اول داستان رو گوش کردم اما صداي راوي يکنواخت بود و نتونستم با داستان ارتباط برقرار کنم ماجراي داستان هم اصلا هيجان انگيز نبود و حوصله ام رو سربرد ديگه حذفش ميکنم (ر_قاين)
  راه رفتن خرچنگ اثر گونترگراس داستان پر دست اندازی است و برای سرگرم شدن کمی ثقیل است و نیاز به تمرکز و حوصله کافی دارد. می دانیم که در فرصت مناسبتری برای شنیدنش مراجعه خواهید کرد :)
 • سپاس محسن بهرامی
 • فقط میشه گفت سیاست چقدر کثیفه
 • خیلی داستان جالبی داشت. ممنون از بچه های ایران صدا😘

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا